fbpx
Čtvrtek, 9 července, 2020
Domů Aktuálně On-line lékárny chtějí kvůli epidemii vyšší míru digitalizace i konzultace na dálku

On-line lékárny chtějí kvůli epidemii vyšší míru digitalizace i konzultace na dálku

Lékárníci mají strach, že případná masová karanténa z důvodu nutnosti pacienta dojít si do lékárny pro léky zvýší riziko jejich nákazy a šíření koronaviru. Ne všichni ale v návrzích vidí dobré úmysly.

Současné dění kolem koronaviru tlačí společnost do využívání moderních technologií a mnohde urychluje digitalizaci. Nedávno jsme například psali o tom, jak současná epidemie stojí za nárůstem home office a využívání technologií souvisejících se vzdáleným přístupem.

A dnes se mezi českými online podnikateli pohybujících se v oboru lékárenství objevila iniciativa, která volá po možnosti dálkově konzultovat problémy pacienta s lékárníkem a zároveň lékárnám umožnit doručit léčivé přípravky až k pacientovi, jak se uvádí v otevřeném dopise resortu zdravotnictví a ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi, který iniciovali internetový podnikatel a spoluzakladatel Pilulka.cz Martin Kasa.

Jedním z motivů je uváděno omezení šíření koronaviru při možném masovém propuknutí karantény, kdy by uživatelé měli být doma.

„Bezmála 3000 lékáren stojí v první linii zdravotnického systému, na který se obrací měsíčně miliony občanů. Bez uvedených kroků si neumíme představit situaci, jak bude probíhat výdej léčiv v době masové karantény, kterou dnes nelze vyloučit,“ uvádí se mimo jiné v dopise, který kontrasignovali například majitel serveru Lékárna.cz Vladimír Finsterle nebo chirurg a spoluzakladatel ULékaře.cz Tomáš Šebek.

„V době rozmachu digitalizace celé společnosti i já dlouhodobě podporuji jakýkoliv distanční přístup k uživateli. Evidence besed medicine elektronizace zdravotnictví nemůže zaostávat za ostatním průmyslem tím spíše, že je prokazatelně prospěšná pacientovi a obecně celé široké veřejnosti,“ připojil Šebek svůj komentář.

I když navržené kroky by měly vést k ochraně zaměstnanců lékáren, ne u všech lékárníků se setkaly s kladnou odezvou. Zejména pak u těch z řad kamenných poboček. Například lékárnice Helena Slámová přímo na Twitteru poukázala na složitost problematiky distančního výdeje léčiv a také na to, že iniciativa Martina Kasy a dalších nemusí být dlážděna jen dobrými úmysly, ale spíše touhou po zisku.

- Reklama -

„Pokud už chceme pomoci pacientům, kteří nechtějí nebo nemůžou opustit domov, vybavte lékárníky respirátory a umožněte jim pochůzkovou službu. K tomu nepotřebujeme Kasovo PPL, které naopak znamená spíše větší ohrožení a šíření nemoci. Řidič není zdravotnik,“ napsala Slámová.

Obě strany se tak shodnou alespoň na potřebě respirátorů pro pracovníky lékáren, jelikož v dopise ministru Adamu Vojtěchovi je i výslovná žádost, aby při přerozdělování ochranných pomůcek stát myslel i na lékárníky. Respirátory jsou totiž dnes i pro lékárníky nedostatkovým zbožím na trhu kvůli zákazu jejich prodeje ze strany vlády.

Ministerstvo zdravotnictví se k iniciativě zatím nevyjádřilo. I pokud by ale na návrhy nyní nepřistoupilo, je nyní už jasné, že současná epidemie otevře debaty o vyšší míře digitalizace nejen v lékárnictví, ale zřejmě i v dalších oborech.

Otevřený dopis ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi:

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .
- Reklama -

Nejnovější

🎧🎤Podcast s Tomášem Lichtenbergem (Farm Planet): Česko je u ovoce a zeleniny soběstačné jen z jedné třetiny. Akvaponií chceme dosáhnout stálost cen i kvality

Tomáš Lichtenberg se v tomto roce naplno pustil do zcela nového oboru, který se řadí do kategorie zemědělství budoucnosti. Se svými kolegy...

Gartner: Třetina největších hráčů v globálních dodavatelských řetězcích přesouvá své aktivity z Číny

Až 33 % lídrů z oblasti globálních dodavatelských řetězců přesunulo své outsourcingové a výrobní aktivity mimo Čínu. Nebo to v následujících dvou...

Česká revoluce ve stavebnictví: 17 tun betonu, 22 hodin 3D tisku a nový typ domu je na světě

Na konci prázdnin bude představen veřejnosti na pražském Střeleckém ostrově unikátní projekt 3D tištěného domu Prvok. Ten je nyní postupně dokončován, získává důležité...

Moderní e-shopy už nemusí řešit starosti se skladovací logistikou. V platformě Edee.one jim nově pomáhá napojení na ComGate

Zrychlení celého procesu dodávky zboží směrem k zákazníkovi a zároveň zefektivnění a zjednodušení práce. Tak by měl vypadat moderní e-shop. A přesně...

Logistika e-shopu je nedílnou součástí zákaznického zážitku. Jak se vyhnout špatným recenzím?

Messenger zahlcený dotazy na datum dodání nebo na stav objednávky. Stížnosti, že zboží stále nedorazilo. Případně zoufalství nad další objednávkou na položky,...