Koronavirus oživil zájem o skomírající VPN sítě. Může za to home office

Epidemie viru Covid-19 má za následek, že mnoho firem raději ponechává své zaměstnance pracovat z domova. Díky tomu prožívají svou renesanci VPN sítě využívané pro zabezpečení vzdáleného přístupu, které mnozí považovali už za umírající technologii.

Vlády spolu s firmami a organizacemi po celém světě čím dál častěji vyzývají zaměstnance, aby zůstali pracovat z domova. Jde o jedno z preventivních opatření pro zpomalení šíření nového koronaviru. Je proto velmi pravděpodobné, že v případech, kdy je to možné umožní firmy svým zaměstnancům ve větším rozsahu pracovat z domova.

S tím souvisí i nebývalý zájem o virtuální privátní sítě (VPN), které zajišťují bezpečný vzdálený přístup jedince do IT systémů firmy a zamezují tak zaměstnancům při výkonu jejich práce jakémukoliv úniku dat, včetně těch nejcitlivějších.

„Na korporátní úrovni je VPN umírající technologií. Je to technologický dinosaurus, který se od konce 90. let příliš nezměnil,“ říká ředitel výzkumu Gartner Robin Smith. Ten je jediným z 2000 analytiků firmy, který se věnuje technologii VPN.

Podle něj mu týdně přicházelo zhruba deset dotazů na tuto technologii, osm z nich pocházelo od firem, které VPN využívají a chtějí přejít na jiné řešení.

„Koronavirus ale zničehonic vdechl VPN nový život,“ dodává Smith. „Firmy si uvědomily, že musí drasticky změnit způsob práce, jakým doposud fungovaly.“

I proto je nyní pravý čas na to, aby organizace prověřily zabezpečení vzdáleného přístupu k firemním systémům. Tím, že se firemní zařízení dostanou mimo firemní síť a připojí se k neznámým WiFi sítím, se rozšiřuje okruh možných hrozeb.

„Doporučujeme firmám, aby byly ostražité a nabádaly své zaměstnance pracující z domova k opatrnosti. Měly by s nimi probrat veškerá úskalí, a především zajistit maximální ochranu. Kromě rizik spojených se vzdáleným přístupem do firemní sítě se ještě objevují pokusy hackerů zneužít situace okolo koronaviru k šíření nebezpečných souborů spojených s tímto tématem. Proto jsou přísná bezpečnostní opatření na místě,“ komentuje David Emm, bezpečnostní odborník z kyberbezpečnostní firmy Kaspersky.

Foto: Unsplash.com

Odborníci z Kaspersky doporučují hned několik základních opatření, která minimalizují rizika spojená s prací z domova:

  • Poskytněte zaměstnancům VPN síť, díky níž se bezpečně připojí k firemní síti.
  • Všechna firemní zařízení – včetně mobilů a notebooků – by měla být chráněna patřičným bezpečnostním softwarem (například by mělo být možné na dálku vymazat ze zařízení data, pokud se ztratí nebo je ukradeno). Na těchto zařízeních by měla být také oddělena osobní a pracovní data, nebo zakázána instalace určitých aplikací.
  • Pravidelně aktualizujte operační systém a nainstalované aplikace.
  • Omezte přístupová práva lidí, kteří se připojují do podnikové sítě.
  • Zaměstnanci by měli být pravidelně školeni v oblasti bezpečnosti na internetu.
https://digibiz.cz/algoritmy-proti-chripce-jak-umela-inteligence-pomaha-v-boji-proti-koronaviru/