fbpx
Pondělí, 24 února, 2020
Domů Výroba Virtuální modely vydělávají miliony

Virtuální modely vydělávají miliony

Digitalizace, big data nebo strojové učení. To jsou pravděpodobně nejvýraznější síly, které nyní posouvají průmysl a technologie kupředu. Společně tvoří fenomén známý jako Průmysl 4.0.

V loňském listopadu se v prostorách muzea Škoda Auto v Mladé Boleslavi konala konference IDC Manufacturing Forum 2018. Přední české i zahraniční technologické firmy na ní prezentovaly řešení, studie a projekty týkající se efektivity, automatizace a digitalizace v průmyslu. Hodně se hovořilo o využití technologie tzv. digitálních dvojčat v průmyslové produkci. Tato technologie je typickým příkladem, kdy digitalizace již přináší uživateli obrovské úspory a zvyšuje efektivitu. Jedná se o vytvoření přesného modelu reálného objektu v prostředí virtuální (VR) nebo rozšířené (AR) reality.

Jak digitální dvojčata využívá Airbus

- Reklama -

Příkladem využití této technologie může být společnost Airbus, která ji používá k servisu svých letadel. Airbus má jednoduše řečeno přesné digitální „otisky“ letadel, která vyrobil. Tyto otisky, nebo chcete-li dvojčata, jsou přístupná přes VR nebo AR platformu. Firemní mechanici na různých místech po světě pak mají k dispozici VR a AR headsety a mohou se s modelem letadla seznámit, aniž by ho měli fyzicky před sebou.

Když tento typ letadla dorazí do jakékoli servisní stanice na planetě a je nutno udělat opravu, mohou si technici přes headset rozšířené reality promítnout přesné rozložení jednotlivých dílů přímo na trup reálného stroje a s opravou si poradit snáze. Lze se i spojit přímo se specialistou z centrály Airbusu, který jim na dálku pomůže s konkrétní opravou. Úspory oproti dřívějšímu systému, kdy firemní specialisté létali po celém světě a dělali technická školení na reálných letadlech, jsou astronomické, nemluvě o zrychlení celého procesu.

Stačí využít toho, co už firma dávno má

Pořízení digitálního dvojčete vnímá většina firem jako velice nákladnou záležitost, vyžadující mnoho inženýrské i programátorské práce. Náklady na pořízení funkčních a využitelných modelů se často pohybují i v řádech několika milionů korun.

Existují ale cesty, jak technologii uvést do provozu s mnohem menšími náklady. Stačí využít toho, co většina firem dávno má. Digitální modely produktů, zařízení, plány prostor, to vše často „leží“ v archivech původně pro jiné účely. Využít je pro VR/AR platformu se tak naprosto nabízí.

Navíc se jedná o velkou obchodní příležitost. Podle předpovědí bude 65 % výrobců do konce roku 2020 používat technologii digitálních dvojčat, což by mělo snížit jejich náklady na odstraňování vad o 25 % a stejnou měrou zvýšit kvalitu poskytovaných služeb.

Podle průzkumu společnosti IDC European Vertical Market Survey 2019 celých 13 % firem v České republice již pracuje na platformách pro digitální dvojčata a jedna třetina z nich má v provozu konkrétní aplikace, nebo pilotní projekty. Toto číslo je sice nižší než evropský průměr, ale jasně ukazuje, že i ve středoevropském regionu nabral trend rozvoje této technologie jasný směr. 

Zdroj: Adastra

- Reklama -

Nejnovější

Starý svět, nové technologie. Už i vinařům pomáhá umělá inteligence

0
Vinařství má v Česku dlouhou tradici. Je považováno za jedno z nejstarších řemesel vůbec, ale ani jemu se nevyhýbá vliv nových technologií...

Průzkum: Rozvoji inovačních firem v Česku brání nedostatek lidí a legislativa

0
České firmy využívající technologie a inovace plánují v příštích dvou letech nabírat nové zaměstnance. Pravděpodobně to ale nebude jednoduché - ředitelé a...

Retail v ČR se mění pomalu. Firmám chybí odvaha a lidé...

0
To, co dokážou retaileři na západ od nás, ale i to, co dokážou v Číně, je na hony vzdálené tomu, co máme...

Ve stínu Cybertrucku. Tesla představila důležitou službu, o které se příliš...

0
Americká automobilka Tesla na sebe pravidelně přitahuje pozornost novými modely svých elektrovozů. Když ale začala nabízet pojištění, žádný rozruch kolem toho nebyl....
Apple Pay

Rok Apple Pay v Česku. Češi si službu oblíbili, mnozí i...

0
19. února to bude přesně rok, kdy byla v Česku spuštěna služba Apple Pay umožňující platbu přes chytrá zařízení jako jsou mobilní...