V Německu může lékař pacientovi předepsat digitální aplikaci. ČR je proti tomu v digitalizaci zdravotnictví na úplném začátku, říká Jan Šomvársky, který vyvíjí aplikaci pro diabetiky

Dokážete si představit, že by vám doktor místo léků předepsal chytrou aplikaci? V Německu už to žádná utopie není. Technologicko-zdravotnický startup Vitadio pracuje na tom, aby se jeho aplikace stala nedílnou součástí léčby diabetiků i v České republice. Jak říká zakladatel Vitadia Jan Šomvársky, je to jen otázkou času a změny legislativy.  

Až 60 milionů Evropanů trpí diabetem druhého typu. Nemoc získaná kombinací špatné životosprávy a genetických dispozicí je i v Čechách hojně rozšířená, až 10 000 nemocných kvůli ní každoročně přijde o dolní končetiny. “Její léčba je dlouhodobá a hlavně komplexní. Zásadní je úprava životního stylu a pravidelný selfmonitoring. Právě s tím pomáhá digitální terapeutikum, s nímž přišlo Vitadio. Aplikace je vlastně kombinací chytré technologie s dobře načasovanou online péčí nutričních terapeutů,” říká v rozhovoru pro Digibiz CEO a spoluzakladatel Vitadia Jan Šomvársky.

Co je diabetes 2. typu? Na rozdíl od diabetu prvního typu není tento typ vrozený. Postihuje většinou lidi se špatnou životosprávou, roli však hrají i genetické predispozice. Vzniká v dospělosti jako metabolická porucha charakterizovaná zvýšenou hladinou glukózy v krvi a zároveň rezistencí na inzulin. Lidé s tímto onemocněním tvoří až 92 % všech cukrovkářů. Pacienti s tímto onemocněním často trpí i obezitou, hypertenzí nebo vysokou hladinou tuků v krvi. Dlouhodobě špatně kontrolovaná cukrovka může vést k srdečním chorobám, mozkovým příhodám, selhání ledvin, potížím s očima a často také k oběhovým a nervovým problémům vedoucím k amputacím dolních končetin.

Co Vitadio umí?

JŠ: Naše technologie propojuje pacienty, lékaře a náš vlastní tým nutričních terapeutek. Pacienta monitorujeme pomocí externích zařízení, jako jsou například glukometry a fitness náramky či pacientovy aktivity v aplikaci. Také pomáháme sledovat jídelníček focením jídel přímo do aplikace. Na základě dat a vědecky podložených postupů pomáháme pacientovi s lepší kompenzací diabetu.

Co s těmi informacemi dále děláte? 

JŠ: Ve Vitadio vyvíjíme analytiku, která je schopna rozpoznat, když se s pacientem něco děje. Upozorní terapeutku nebo přímo přizpůsobí program pacientovi na míru. Každému diabetikovi jsme tak schopni poskytnout vysoce personalizovanou podporu, která mu pomáhá v období mezi návštěvami u lékaře. Zároveň mu dáváme možnost sdílet průběžné údaje s lékařem, aby mohl lépe nastavit další léčbu. Diabetik totiž vidí svého lékaře jednou za tři měsíce nebo dokonce jen jednou za půl roku. A lékaři pak chybí informace o tom, co se v průběhu této doby s nemocným dělo. 

Půl roku je docela dlouhá doba…

JŠ: Ano. Diabetes je onemocnění, které vyžaduje každodenní pozornost. Proto Vitadio pacienta podporuje denně a předává data nutričním terapeutkám. Ty tak mají komplexní obrázek o tom, co se s pacientem děje. A můžou proaktivně zasáhnout, když vidí, že pacient například sklouzává k horšímu vývoji onemocnění. Jsme schopni péči doručit personalizovaně a zároveň daleko většímu počtu pacientů, než je během klasických osobních konzultací možné. 

Vitadio jako společnost je medtech startup, který vyvíjí digitální terapeutikum pro prevenci a léčbu diabetu druhého typu. Digitální terapeutika pomocí softwaru doručují klinickou intervenci a prokazatelně zlepšují zdravotní stav pacientů. Musí splňovat přísné regulatorní podmínky a procházet klinickým testováním.

Jaké typy informací tedy aplikace zpracovává?

JŠ: Jde hlavně o informace vedoucí k úpravě životosprávy. Diabetes druhého typu je z velké části způsobený nezdravým způsobem života. Pro pacienta samotného není jednoduché změnit svoje návyky. Úprava životosprávy navíc není tradiční úlohou lékaře, a pacient tak v praxi nedostává téměř žádnou podporu. My pacientovi v mezidobí pomáháme s nastavením zvyků v oblasti stravy, pohybu a také měření, tzv. selfmonitoringu. Pacient například pomocí aplikace fotí všechno, co sní. Tyto informace vidí nutriční terapeutka, a na základě toho mu dává zpětnou vazbu a psychologickou podporu.

Co je selfmonitoring?

Pacient s diabetem musí průběžně sledovat svou hladinu cukru v krvi. To lze dělat buď laboratorně nebo pomocí osobních přístrojů – tzv. glukometrů. Samokontrola neboli selfmonitoring je důležitá mimo jiné pro úpravy dávek léčiv, včetně inzulínu. Aplikace Vitadio využívá data selfmonitoringu jako doplněk na zjištění odezvy pacienta na nastavení životosprávy.

Je jednoduché aplikaci ovládat? 

JŠ: Hned od začátku jsme se soustředili na to, aby byla aplikace uživatelsky přívětivá. Diabetes 2. typu vzniká nejčastěji až po čtyřicátém roce života. Přizpůsobujeme proto celý user experience této cílové skupině.

Pacienti zatím odmítají komunikovat s umělou inteligencí

Zmínil jste, že Vitadio má tým nutričních terapeutek. To jsou skutečné osoby, nebo umělá inteligence?

JŠ: Jsou to lidé. S plně automatizovaným způsobem komunikace jsme experimentovali. Ukázalo se, že retence neboli schopnost pacienty udržet a vybudovat si s nimi pevnější vazby, když tam není reálný člověk, je hrozně nízká. Chybí psychologický aspekt.  

Spolupracuje aplikace i s lékaři?

JŠ: Lékař má přístup k informacím v dashboardu. Když pacient přijde na kontrolu, tak se může podívat, jak si pacient vedl v uplynulém čase.

Aplikace Vitadio tak, jak ji vidí pacient ve svém mobilu.

V Česku je digitalizace zdravotnictví úplně na začátku

Být diabetik, tak tuto pomoc vítám…

JŠ: V Česku jsme zatím ve fázi studií. Služba tedy v tuto chvíli není dostupná široké veřejnosti. Náš byznys model do budoucna spočívá v tom, že aplikaci předepíše lékař a proplatí ji zdravotní pojišťovna. Případně pojišťovna nabídne Vitadio svým pojištěncům přímo. Pro pacienta bude tudíž dostupná zdarma. Pojišťovnám se tento krok mnohonásobně vyplatí, protože výrazně sníží náklady na léčbu komplikací.

Jak si vede Vitadio v okolních zemích?

JŠ: Daří se nám v Německu. Digitalizace zdravotnictví je u nich dál než u nás. V lednu tam totiž prošla nová legislativa, která umožňuje lékařům předepsat digitální aplikace nebo intervence. A celkově zrychluje vstup do proplácení. Kolem toho vzniká v Německu celá infrastruktura. A my chceme být u toho. Spolupracujeme s Medical Valley, což je největší německý zdravotnický klastr. Sdružuje stovky nemocnic, univerzit a výzkumných organizací, lékařů atd. Pomáhají nám se vstupem na německý trh. 

U nás tedy tento typ léčby lékař předepsat nemůže?

JŠ: V České republice je digitalizace zdravotnictví úplně na začátku. Nic podobného tady tudíž není. Nicméně spolupracujeme s třiceti českými lékaři, v programu máme u nás i několik set pacientů. Lékaři jsou z výsledků nadšeni. Vidí totiž, že podpora změny životosprávy je pro léčbu diabetu druhého typu naprosto klíčová. A na ní prostě není tolik času, lékaři toho mají hodně a není to ani jejich úloha.

Plánujete řady zainteresovaných lékařů v ČR nějak rozšiřovat?

JŠ: Určitě. Teď se však nejvíc soustředíme na to, abychom navázali partnerství se zdravotními pojišťovnami.  Potom budeme nabírat další diabetology a praktiky. V tuto chvíli tudíž ani nemáme B2C nabídku, pokud by si Vitadio chtěl nějaký pacient pořizovat sám.

Jaký vidíte potenciál aplikace a technologie v budoucnosti?

JŠ: Aplikace se dá samozřejmě rozšířit i na jiné nemoci než jen na diabetes. Už nyní ale ve studiích sledujeme vliv na další metabolická onemocnění, jako je například hypertenze nebo obezita. V blízkém budoucnu bychom navíc chtěli expandovat i na další evropské trhy.

Aplikace Vitadio z pohledu nutričního terapeuta.

Diabetici nás na začátku oslovovali sami, říká mladý vizionář

Pojďme se podívat, jak myšlenka Vitadia vlastně vznikla. Proč jste si vybrali tak specifický segment?

JŠ: Původně jsme začínali s obecnou úpravou životosprávy. Okolo ní jsme vybudovali telemedicínskou platformu. Ale dostávali jsme hodně požadavků od chronicky nemocných pacientů právě s diabetem. Navíc jsme se účastnili akceleračního programu Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) při EU. A tam jsme se i finálně rozhodli, že vstoupíme do zdravotnictví, konkrétně do oblasti léčby diabetu. Zároveň naše rozhodnutí bylo podpořeno tím, že všichni naši zakladatelé mají nějakého diabetika v rodině. Viděli jsme, že péče o ně by mohla být lepší. 

Jan Šomvársky (28) vystudoval Karlovu univerzitu a její obor Ekonomie a finance, s magisterským studiem pak pokračoval v Holandsku na Rotterdam School of Management. Je jedním ze zakladatelů a současně CEO společnosti Vitadio, kterou už třetím rokem vede. “Pracujeme na tom, aby technologie pozitivně ovlivňovaly lidské zdraví a byly pro pacienta plnohodnotným partnerem, který mu pomůže dostat jeho nemoc pod kontrolu,” říká.

A tím vznikl i celý startup?

JŠ: Vlastně ano. Původně jsem začínal s kolegou Ondřejem Kulatkou. Vymysleli jsme platformu pro poskytování kvalitní nutriční terapie pro B2C segment. Ondřej viděl špatně fungující trh a příležitost, já jsem ji byznysově rozvíjel. Zároveň jsme k sobě přibrali Bolka Kristiána, našeho CTO, ten to celé naprogramoval. To bylo na přelomu let 2017 a 2018. Na konci roku 2018 jsme se pak účastnili akcelerace v EIT, přibrali jsme čtvrtou zakladatelku, Lenku Röhryovou, se zkušenostmi z farmaceutického průmyslu a od ledna 2019 působíme v segmentu léčby diabetiků. 

Tým Vitadio: zleva Boleslav Kristián, Lenka Röhryová, Jan Šomvársky a Ondřej Kulatka.

V jaké fázi se startup nachází nyní?

JŠ: Teď už to startup není. Jsme firma, která čítá přibližně devatenáct spolupracovníků a operuje na třech trzích. Navíc se chystáme výrazně rozvíjet.

Takže vnímáte rok 2020 jako přelomový?

JŠ: Ano. Do našeho projektu nově vstoupili dva investoři. První je kapitálový fond Nation 1 a druhý je privátní angel investor Petr Skrla, který působí také jako náš strategický poradce. Získali jsme 16 milionů korun, které hodláme investovat do rozvoje produktu a na expanzi na německý trh.

Co je Nation 1? Nation 1 je venture kapitálový fond, který investuje do startupů v seedových fázích, tedy v absolutním prvopočátku jejich projektu. Zaměřuje se na projekty s globálním přesahem. V následujících deseti letech plánuje investovat 35 milionů eur do českých firem, které se chystají expandovat na mezinárodní trhy.

Co chystáte s Vitadiem dál?

JŠ: Rádi bychom, aby lékaři v budoucnu předepisovali aplikaci v České republice i v Evropě stejně, jako nyní předepisují léky. Toho bychom chtěli dosáhnout na stovkách tisíc pacientů během několika let. Vitadio navíc budeme i nadále rozvíjet v oblasti umělé inteligence, která dokáže automatizovat určité části léčebné terapie a zároveň pomůže zlepšit personalizaci a škálovatelnost péče. Neustále proto sbíráme zpětnou vazbu od pacientů, lékařů i terapeutů, abychom mohli startup rozvíjet.