fbpx
Středa, 19 února, 2020
Domů Výroba TOP manažeři v Česku: Digitalizace neohrožuje pracovní místa

TOP manažeři v Česku: Digitalizace neohrožuje pracovní místa

V mezinárodním srovnání je Česká republika v digitalizaci na 37. místě. Byznys i vláda mají zájem posunout nás do první třicítky.

Vrcholoví manažeři a majitelé firem považují digitalizaci za cestu jak v řadě oborů překonat tíživý a dlouhodobý nedostatek lidí. Firmám zvyšuje efektivitu a konkurenční výhody, pracovníci mají možnost proškolení a zvýšení kvalifikace a tím i příjmů.

Digitalizace tak není hrozbou pro zaměstnance. Shodli se na tom účastníci konference s názvem Digitální budoucnost firem – recept úspěchu, který v rámci doprovodného programu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně uspořádala Česká manažerská asociace (ČMA) a její Klub manažerů roku. Všichni hlavní řečníci jsou vítězové soutěže Manažer roku.

- Reklama -

V souvislosti s vlivem digitalizace na pracovní místa uvedl Adam Liška, výrobní ředitel a prokurista Bekaert Petrovice:

„V digitalizaci jsme se zaměřili na nákladovost. Ale kvůli ní jsme nepropustili ani jednoho člověka. Došlo sice k reorganizaci, ale všem jsme nabídli rekvalifikace“.

Stejný názor vyjádřili i další řečníci. „Narazili jsme na hranice růstu, postrádáme až sto zaměstnanců. Pomůže nám jen digitalizace. Již nyní počítáme s rekvalifikacemi a nabízíme roční program. Umožní nám to převádět pracovníky na jiná místa,“ uvedl Niclas Pfüller, CEO a jednatel Brose CZ.

„Lidé začali mít zájem o práci s roboty, dostávali vyšší mzdu než ostatní a jsou spokojenější.“ – Tanja Vainio, šéfka společnosti ABB pro ČR a Slovensko

Velké zkušenosti se zaváděním inovativních technologií a změnami profesí svých zaměstnanců má společnost ABB. Například jako první zavedla v roce 2016 kolaborativní roboty pro spolupráci s lidmi bez ochranných prostředků.

„Lidé začali mít zájem o práci s roboty, dostávali vyšší mzdu než ostatní a jsou spokojenější,“ připomněla Tanja Vainio, CEO společnosti ABB pro ČR a Slovensko.

Na pozitiva digitalizace poukázal také Jan Korol, konzultant v oblasti digitalizace procesů a vytěžování velkých dat, který má bohaté zkušenosti s jejich zaváděním v řadě podniků v ČR.

„V žádné z továren jsme digitalizaci neimplementovali s cílem zbavit se pracovníků. Naopak, lidé mohou dělat komplexnější věci a kreativněji,“ poznamenal.

TIP: Inspirace z Izraele: V digitalizaci jsou důležití lidé, až poté technologie

Digitalizace je klíčová nejen ve výrobních firmách, ale je priorotou ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a jeho resortu i celé vlády. Na konferenci přiblížil kroky, které by měly firmám i občanům ze strany státu vytvořit přívětivější prostředí.

„Měníme financování a hodnocení výzkumu, což je předpoklad vytváření umělé inteligence. Chystáme zavádění 5G a na školách polytechnickou výuku, kdy ve školním roce 2021/22 bude povinná,“ řekl ministr.

Budoucí fungování státu si však nedovede představit bez propojení informačních systémů jednotlivých ministerstev a státních institucí. „Každý resort či vládní agentura si vytvořily vlastní systém. To musíme změnit. Prováže se komunikace a ušetříme stovky milionů, ne-li miliardy korun ročně,“ uvedl Karel Havlíček.

Přesvěden je o tom, že nastoupený kurz a Inovační strategie 2030 napomohou zlepšit pozici ČR v mezinárodním žebříčku IMD World Digital Competitiveness Ranking (WDCR) z letošního 37. místa mezi třicítku nejlepších. A také naplnit headline The Country for the Future. Pod touto značkou Česko na MSV Brno prezentuje svůj ekonomický potenciál ve společné expozici státních i soukromých subjektů.

„V roce 2030 chceme být zemí orientovanou na přidanou hodnotu. Proto investuje do chytrých a digitálních řešení,“ uvedl ministr Karel Havlíček.

Zdroj: Česká manažerská asociace

- Reklama -

Nejnovější

Průzkum: Rozvoji inovačních firem v Česku brání nedostatek lidí a legislativa

0
České firmy využívající technologie a inovace plánují v příštích dvou letech nabírat nové zaměstnance. Pravděpodobně to ale nebude jednoduché - ředitelé a...

Retail v ČR se mění pomalu. Firmám chybí odvaha a lidé...

0
To, co dokážou retaileři na západ od nás, ale i to, co dokážou v Číně, je na hony vzdálené tomu, co máme...

Ve stínu Cybertrucku. Tesla představila důležitou službu, o které se příliš...

0
Americká automobilka Tesla na sebe pravidelně přitahuje pozornost novými modely svých elektrovozů. Když ale začala nabízet pojištění, žádný rozruch kolem toho nebyl....
Apple Pay

Rok Apple Pay v Česku. Češi si službu oblíbili, mnozí i...

0
19. února to bude přesně rok, kdy byla v Česku spuštěna služba Apple Pay umožňující platbu přes chytrá zařízení jako jsou mobilní...

Nejzajímavější myšlenky od řečníků z Retail Summitu 2020

0
Na největším setkání zástupců maloobchodu v ČR vystoupilo na 130 řečníků. Vybíráme z jejich prezentací myšlenky, které vám mohou pomoci lépe se...