fbpx
- Reklama -
Domů Automotive Šest nejdůležitějších trendů v IoT v roce 2019

Šest nejdůležitějších trendů v IoT v roce 2019

Jen do roku 2022 se investice do celého sektoru internetu věcí (IoT) zvýší ze současných 725,4 miliard dolarů na 1,2 bilionu dolarů. IoT změnil a bude stále více ovlivňovat způsob, jakým žijeme. Přečtěte si šest vybraných trendů, které nás v IoT budou provázet v roce 2019.

1. Edge computing

Termín Edge computing (neboli microcomputing) se podle výzkumné společnosti Gartner dostal mezi 10 trendů v současném IT průmyslu. Nemusí jít přímo o zpracování dat na koncových zařízeních, ale také o přístup k budování datových center, které se umisťují co nejblíže uživatelům a zařízením. Edge computing tak jde proti myšlence centralizace, konsolidace a principům cloud computingu. Výpočetní výkon samotných IoT zařízení naroste natolik, že budou schopny nejen zpracovávat data, ale také je částečně i vyhodnocovat.

2. Masivní investice do bezpečnosti

Stále důkladnější a sofistikovanější zařízení budou muset být také mnohem lépe zabezpečeny proti útokům zvenčí. Hackeři jsou totiž vždy o krok napřed a každý útok může mít fatální následky. Důkladné softwarové a hardwarové zabezpečení bude jedním z prvních předpokladů, aby se mohla rozšířit například autonomní vozidla.

3. Velcí hráči budou dominovat

Střední a velké firmy, které mají náskok v technologiích IoT, ho budou nadále zvyšovat a budou hrát v této oblasti ústřední úlohu. Menší hráči ale také budou moci získat svůj významný tržní podíl v případě specializace na určité typy zařízení či na pohyb a sledování dat.

4. Rozvoj chytrých aplikací

Napříč celým průmyslem budou chytrá zařízení stále více populárnější. Zasáhnou oblasti od průmyslových řešení až po zdravotnictví nebo dopravu.

- Reklama -

5. Data se stanou klíčovou oblastí pro automobilový průmysl

Doba jednoduchých automobilů navždy skončila. Data se stanou krví celého automobilového sektoru, který bude postupně zavádět IoT technologie. Nové technologie umožní vozidlům shromažďovat a monitorovat data a zároveň komunikovat s inteligentními městskými službami a dalšími vozidly. V důsledku toho se automobilový průmysl bude zaměřovat na stále důkladnější obchodní modely založené na datech. Posun už existuje například v tom, že automobilky investují značné množství peněz do inovativních startupů, které jim pomáhají analyzovat a zpracovávat data.

6. 5G sítě

5G sítě jsou jedním z nejočekávanějších technologických trendů, které ovlivní celý průmysl a povedou k nové éře IoT. Umožní shromažďovat, spravovat a analyzovat data téměř v reálném čase. 5G také rozšíří v oblastech, kde je rozhodující čas a vyhrazená šířka frekvenčního pásma, což otevře obrovský potenciál k novým byznysovým příležitostem.

Zdroj: Gartner

Nejnovější

Chytré energetické mikrosítě: chystá se první realizace v ČR

Teplota v místnosti se automaticky přizpůsobuje chování a pocitům lidí, kteří v bytě žijí. Předběhnout dobu o pět, deset nebo i více let mohou spotřebitelé...

V Evropě houstne provoz dronů. Jejich pohyb vyřeší nová legislativa, pomůže s tím i český startup Dronetag

Letový prostor nad Evropou občas připomíná dálnici. Kromě letadel se ve vzduchu v stále větší míře pohybují také drony. Podle odhadů je...

Středočeský kraj vystaví ve Foru Karlín své inovační klenoty

Již pět let podporuje Středočeské inovační centrum (SIC) růst a inovace firem Středočeského kraje. Již pět let také probíhá v ČR největší inovační...

Petr Povolný (Konica Minolta): přechod k paperless často pro firmy znamená bolestný proces sebepoznání

Paperless firmy zatím neexistují. I když ty menší zvládnou minimalizovat vznik papírových dokumentů a navenek komunikují digitálně, nejsou na světě samy.

Budoucnost kamenných prodejen: Jak dostat zákazníky zpátky do obchodů?

Se změnou nákupního chování zákazníků vlivem pandemie koronaviru a karanténních opatření s tím spojených si řada kamenných obchodů klade otázku, jak svým...