fbpx
Pondělí, 13 července, 2020
Domů Trendy Průzkum Red Hat: Firmy si oblíbily AI i hybridní cloud. V digitalizaci...

Průzkum Red Hat: Firmy si oblíbily AI i hybridní cloud. V digitalizaci je ale brzdí nedostatek talentů

Mezi hot technologie loňského i letošního roku patří umělá inteligence (AI) a strojové učení, potvrdila ve svém průzkumu americká firma Red Hat. Na druhou stranu ale upozorňuje, že se firmy potýkají s nedostatkem talentů a schopných lidí, což brzdí implementaci technologií a tím i celou digitální transformaci.

Technologická firma Red Hat, odjakživa držící prapor open source softwaru a nyní patřící pod křídla IBM, na konci minulého roku zveřejnila každoroční průzkum mezi svými zákazníky. Ten odhalil, jak oblíbené jsou dnes mezi firmami technologie jako strojové učení a umělá inteligence.

Na druhou stranu, podniky jsou v zavádění nových procesů brzděné nedostatkem kvalifikovaných lidí na trhu, což ve svém důsledku zpomaluje jejich přeměnu v digitální firmu.

Zde jsou tři nejdůležitější body průzkumu americké firmy, která má mimo jiné už mnoho let své největší vývojové centru v Brně, detailně popsány.

1. Hybridní cloud je král

CO JE HYBRIDNÍ CLOUD?

Hybridní cloudy, často označované jako to nejlepší z obou světů, kombinují místní infrastrukturu (neboli privátní cloudy) s veřejnými cloudy a organizace tak mohou těžit z výhod obou. V hybridním cloudu se data a aplikace mohou pro zajištění větší flexibility a dalších možností nasazení přesouvat mezi privátními a veřejnými cloudy.

Například veřejný cloud můžete použít pro potřeby velkého objemu s nižší mírou zabezpečení, jako je webový e-mail, a privátní cloud (nebo jinou místní infrastrukturu) pro citlivé a důležité operace, jako jsou finanční výkazy.

Zdroj: Microsoft

Když se Red Hat svých firemních zákazníků zeptal na to, jaký typ cloudové infrastruktury využívají, téměř jedna třetina (31 %) odpověděla, že využívá tzv. hybridní cloud.

Zhruba pětina (21 %) z nich pak uvedla, že ve své strategii upřednostňuje privátní cloud. 

Za důvody pro používání hybridního cloudu firmy označily bezpečnost a benefity na straně nákladů.

Některé z nich pak poznamenaly, že v rámci hybridního cloudu byla snazší i integrace dat. 

Na druhou stranu stále existuje mnoho firem, které v přístupu ke cloudu stále nemají jasno.

Z průzkumu vyplynulo, že 17 procent z nich teprve nyní vytváří svou cloudovou strategii a 12 procent přiznalo, že takovou strategii vůbec neřeší.

- Reklama -

2. Digitální transformace a mezery ve schopnostech

V otázce digitální transformace je patrný nárůst firem, které mají své projekty digitální přeměny už v běhu. Z předešlého průzkumu provedeného v roce 2018 vyplynulo, že 31 procent oslovených firem už implementuje nové procesy a technologie, které jsou nedílnou součástí každé digitální transformace. Aktuální průzkum ukázal, že toto číslo se během jednoho roku téměř zdvojnásobilo, a to na 58 procent.

TIP: Internet budoucnosti i věrnost aplikacím namísto značek aneb Co nás letos čeká dle Cisca?

“Hybatelé těchto projektů jsou různí. A také záleží na tom, koho se ptáte. Systémové administrátory nejvíce zajímá jednoduchost. IT architekti se soustředí na UX a inovace. V očích manažerů pak mezi top priority patří vše zmíněné, tedy jednoduchost, UX a inovace. Také developeři lpí na inovacích. Právě ty se zároveň staly nejčastěji uváděným důvodem toho, proč s projekty digitální transformace vůbec začínat,” píše Red Hat ve zprávě. 

Na druhou stranu ale desetina respondentů uvedla, že se potýká s nedostatkem talentovaných a schopných lidí, což snižuje tempo jejich digitální přeměny. A situace se jen zhoršuje tím, jak na trh vstupují nové technologie, jako je umělá inteligence, strojové učení, ale i kontejnerizace (o tom, co kontejnerizace znamená a jak přesně funguje si již brzy přečtete na Digibizu v rozhovoru s technickým ředitelem Seznamu Vlastimilem Pečinkou – pozn. redakce).

Využívání těchto technologií přitom čeká v následujících dvou letech prudký růst.

3. Umělá inteligence a strojové učení jsou klíčovou výhodou

O PRŮZKUMU

Průzkum Red Hat byl proveden mezi 879 respondenty z řad firemních zákazníků Red Hatu v období od srpna do září 2019.

Procesy spojené s umělou inteligencí a strojovým učením jsou jasným vítězem aktuálního průzkumu americké firmy. Téměř třetina (30 %) firem uvedla, že právě tyto technologie budou v tomto roce implementovat a začnou je využívat.

Na druhou stranu se mnoho firem (29 %) obává kompatibility a komplexnosti podobných technologií a jejich dalšího rozvoje. 

Jedna pětina (22 %) dotázaných se také obává toho, zda se dostanou ke správným datům a dokážou je využívat. “Tento aspekt týkající se dat je něco, co často přehlížíme. Získávání relevantních dat a jejich čištění a přeměna na opravdu užitečné vstupy pro modelovací procesy může být největší výzvou AI projektů,” podotýká k tomu Red Hat.

- Reklama -

Nejnovější

🎧🎤Podcast s Tomášem Lichtenbergem (Farm Planet): Česko je u ovoce a zeleniny soběstačné jen z jedné třetiny. Akvaponií chceme dosáhnout stálost cen i kvality

Tomáš Lichtenberg se v tomto roce naplno pustil do zcela nového oboru, který se řadí do kategorie zemědělství budoucnosti. Se svými kolegy...

Gartner: Třetina největších hráčů v globálních dodavatelských řetězcích přesouvá své aktivity z Číny

Až 33 % lídrů z oblasti globálních dodavatelských řetězců přesunulo své outsourcingové a výrobní aktivity mimo Čínu. Nebo to v následujících dvou...

Česká revoluce ve stavebnictví: 17 tun betonu, 22 hodin 3D tisku a nový typ domu je na světě

Na konci prázdnin bude představen veřejnosti na pražském Střeleckém ostrově unikátní projekt 3D tištěného domu Prvok. Ten je nyní postupně dokončován, získává důležité...

Moderní e-shopy už nemusí řešit starosti se skladovací logistikou. V platformě Edee.one jim nově pomáhá napojení na ComGate

Zrychlení celého procesu dodávky zboží směrem k zákazníkovi a zároveň zefektivnění a zjednodušení práce. Tak by měl vypadat moderní e-shop. A přesně...

Logistika e-shopu je nedílnou součástí zákaznického zážitku. Jak se vyhnout špatným recenzím?

Messenger zahlcený dotazy na datum dodání nebo na stav objednávky. Stížnosti, že zboží stále nedorazilo. Případně zoufalství nad další objednávkou na položky,...