fbpx
Úterý, 11 srpna, 2020
Domů Výroba Průzkum: Polovina firem chce více investovat do digitální přeměny

Průzkum: Polovina firem chce více investovat do digitální přeměny

Polovina českých firem chce v příštích pěti letech investovat více peněz do digitální transformace a zavádění prvků Průmyslu 4.0.

Nejvíce podniků má na to vyčleněno do pěti procent investičního rozpočtu. Aktivnější a připravenější na zavádění prvků Průmyslu 4.0 jsou velké firmy. Ukázal to průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Více než třetina ze 105 firem, které se zúčastnily průzkumu, s pojmem Průmysl 4.0 pracuje ve svých firemních strategiích. U velkých firem je to dokonce polovina. Dalších 38 procent firem sice tento pojem oficiálně nepoužívá, ale ví, že jejich projekty do konceptu Průmysl 4.0 zapadají. To je případ především malých (50 procent) a středních firem (38 procent). Jen 12 procent podniků do prvků Průmyslu 4.0 neinvestuje.

Hlavní motivací pro zavádění prvků Průmyslu 4.0 je uspět do budoucna, a to i ve vztahu ke konkurenci. Získat náskok před konkurenty chce díky Průmyslu 4.0 přes 53 procent firem. Udržet krok s konkurencí, a zachovat si tak současnou pozici na trhu, plánuje 29 procent oslovených podniků.

„Dvě třetiny respondentů uvedly, že se do investic do prvků Průmyslu 4.0 pustily, protože je to pro jejich budoucnost důležité. Je poměrně překvapivé, že jen 8,6 procenta firem pociťuje vnější tlak na zavádění aplikací Průmyslu 4.0, ať už je to od mateřských společností nebo od odběratelů,“ komentoval výsledky průzkumu člen představenstva svazu Jiří Holoubek.

Obecně se uvádí, že právě velké firmy, především z automobilového průmyslu, by měly své dodavatele do digitální transformace tlačit.

Zavádění principů konceptu Průmysl 4.0 zatím podle průzkumu chybí strategický přístup.

- Reklama -

„Digitální strategii má zpracovanou pouze 36 procent firem a ve většině realizovaných projektů tak zřejmě jde spíše o nesystematickou implementaci izolovaných dílčích řešení. Nadále se potvrzuje, že větší podporu pro pochopení přínosů digitálních technologií a pro jejich následné zavádění potřebuj především malé a střední firmy,“ upozornil generální ředitel Siemens ČR Eduard Palíšek.

TIP: Gartner: Pět aktuálních technologických trendů, které by měl každý podnik znát

Nejčastěji firmy investují do prvků Průmyslu 4.0 kvůli zvýšení produktivity na zaměstnance (56,2 procenta), snižování jednotkových nákladů (43,8 procenta) a optimalizaci využití výrobních kapacit (41 procent). U velkých firem převládá motiv snižování nákladů. Malé a střední firmy se snaží investicemi do digitální transformace hlavně zvyšovat produktivitu. Dosavadní zkušenosti firem ukazují, že se většinou jejich očekávání spojená s těmito investicemi úplně nebo alespoň částečně splnila.

Jestli to průmyslové firmy s digitalizací opravdu myslí vážně naznačí už v příštím týdnu Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně, jehož hlavním tématem je právě digitalizace průmyslu. Na něm na 1600 vystavovatelů z více než 30 zemí světa představí nejnovější průmyslové technologie. A Digibiz.cz u toho nebude chybět.

Zdroj: ČTK

Nejnovější

Accenture: Oddělení ve firmách si spíše konkurují, než aby spolupracovaly na digitalizaci

Většina společností plně nezhodnocuje své investice vložené do digitalizace. Podle studie společnosti Accenture až 75 % manažerů přiznává, že jejich firemní oddělení...

🎧🎤Jan Huml (Securitas ČR): Zjistili jsme, že termokamery mají pro lidi významný psychologický efekt

Průmyslové kamery, které se nachází všude kolem nás ve veřejných i soukromých prostorách, už neslouží jen k prostému přenosu obrazu na monitory...

Gartner: Až 82 % vedoucích pracovníků plánuje svým zaměstnancům trvale umožnit částečný home office. Řada z nich ale bude před domovem preferovat práci z chytré kanceláře

Řada podniků svým zaměstnancům v budoucnu nabídne kombinovanou práci z domova i kanceláře. Vyplynulo to z průzkumu poradenské společnosti Gartner, podle kterého...

Studie: Jakou komunikaci s firmami preferují zákazníci?

E-mail rozhodně vede, komunikaci od firem chce tímto způsobem dostávat 83 % zákazníků. Když jde ale o něco opravdu důležitého, očekávají, že...

Evropa je celosvětovým lídrem ve využívání služeb e-governmentu, Česko má vůči zbytku EU co dohánět

Jen polovina Čechů, kteří loni potřebovali odeslat státu formulář, využila elektronickou formu. Informoval o tom portál datové žurnalistiky Evropa v datech. Ukazuje...