fbpx
- Reklama -
týden inovací banner
Domů Aktuálně Projekt Superhero Senior vyhrál inovativní hackathon #NakopniPrahu

Projekt Superhero Senior vyhrál inovativní hackathon #NakopniPrahu

Celkem osm finálových týmů se včera utkalo v inovačním hackathonu #NakopniPrahu. Jejich úkolem bylo pomocí technologií a/nebo inovativních řešení vylepšit život Pražanů. Finalisté v pražském CAMPu před odbornou porotou prezentovali své projekty a prototypy řešení, na kterých půl roku pracovali. Vítězem inovační soutěže se stal tým Superhero Senior s projektem, který podporuje plnější a šťastnější život seniorů. Jeho hlavním nástrojem je webová aplikace, optimalizovaná pro seniory, která podporuje jejich sociální vazby a intelektuální činnost. 

Cílem půlročního inovačního maratonu #NakopniPrahu v oblasti městských inovací, tzv. urban hackingu, bylo vybrat a rozvinout nejlepší projekty z šesti tématických výzev (městská data, vizuální smog, zeleň a voda ve městě, sousedské vztahy, bezdomovectví, zdravý životní styl nebo vzdělávání). 

Pražský inovační maraton #NakopniPrahu je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení šesti výzev ke zlepšení života v Praze. Maraton byl zahájen 16. prosince 2019. Do soutěže se přihlásilo čtyřicet dva týmů, z nichž porota v dubnu vybrala týmy postupující do finále. Vyhlášení vítězných projektů určených k realizaci se uskutečnilo včera v Centru architektury a městského plánování (CAMP). Pořadatelem hackathonu je Magistrát hlavního města Prahy, od kterého dostanou finálové týmy finanční příspěvek, aby mohly své nápady dotáhnout a připravit funkční prototypy řešení.

Z osmi finálových týmů vybrala porota jako vítězný projekt Superhero Senior, který spadá do portfolia neziskové organizace Seniorem s radostí. Projekt podporuje plnější a šťastnější život seniorů skrze webovou aplikaci, která je pro seniory lehce ovladatelná a podporuje jejich sociální vazby a intelektuální činnost. „Cílem našeho projektu je zajistit dostatečnou aktivizaci, socializaci a bezpečí i v okamžiku, kdy senior nemá možnost vyjít ven z bytu, nemocničního pokoje či domova seniorů,“ říká Jana Najbrtová z vítězného týmu a dodává: „Zajištění těchto potřeb prokazatelně zlepšuje psychický a zdravotní stav starších občanů. Následně snižuje náklady na zdravotní péči.“ Vítězný tým převzal z rukou primátora hlavního města Prahy Zdeňka Hřiba šek ve výši 50 000 Kč a garanci pomoci s realizací svého vítězného nápadu. 

Porota ocenila druhým místem tým Kasiopea s projektem Sagitta, který se zaměřuje na zlepšení výuky umělé inteligence na středních školách. Na třetím místě skončil tým Koblížci s projektem Knihy pro Prahu. Služba seniorům bezplatně půjčuje elektronické čtečky, vytváří tak pro ně jednodušší přístup ke knihám a zároveň je učí novým technologiím.

- Reklama -

„Praha musí inovovat a participace veřejnosti je zásadní. Inovační maraton #NakopniPrahu představuje jedinečný způsob, jak získat pro město to nejlepší. Projekty, které zvítězily – seniorské a vzdělávací, reagují na aktuální problémy, které Prahu trápí,“ říká primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

Veronika Říčková
Devatenáct let zkušeností v médiích (jako novinářka i jako PR managerka)...

Nejnovější

Petr Povolný (Konica Minolta): přechod k paperless často pro firmy znamená bolestný proces sebepoznání

Paperless firmy zatím neexistují. I když ty menší zvládnou minimalizovat vznik papírových dokumentů a navenek komunikují digitálně, nejsou na světě samy.

Budoucnost kamenných prodejen: Jak dostat zákazníky zpátky do obchodů?

Se změnou nákupního chování zákazníků vlivem pandemie koronaviru a karanténních opatření s tím spojených si řada kamenných obchodů klade otázku, jak svým...

Datová analytika v praxi: Na VŠE začali exkluzivně vzdělávat profesní magistry

Vzdělání propojené se zkušenostmi z praxe. Přesně to chybí čerstvě vystudovaným datovým analytikům v Čechách. Změnit by to mohla nová expertní platforma...

Průzkum: České firmy zaspaly a dohánějí až 14letý dluh vůči digitalizaci

Pro firmy v Česku jsou nové IT technologie prioritou. I přesto jejich implementace postupuje velmi pomalu. Důkladnou prověrkou pro podnikové IT byla jarní...

Obchody v okolních státech hlídají dodržování nošení roušek daleko důsledněji, říká Ondřej Vaněk z Blindspotu

Chytrá platforma Macula umí rozpoznat, zda má člověk správně nasazenou roušku a zda dodržuje bezpečnostní odstup od ostatních. Česká firma Blindspot Solutions...