fbpx
- Reklama -
Domů Smart City Pražané konečně budou moci sledovat online polohu tramvají ve svém mobilu

Pražané konečně budou moci sledovat online polohu tramvají ve svém mobilu

Praha by se měla do konce roku zařadit po bok měst jako je Brno nebo Ostrava. Pražský dopravní podnik totiž vypsal zakázku na nákup 838 přijímačů, které budou poskytovat real-time data o poloze tramvají. A ta se dostanou až do mobilu občanů.

To, co je už dlouhou dobu možné například v Brně nebo Ostravě, by se mělo brzy stát skutečností i v Praze. Řeč je o možnosti sledovat polohu tramvajových spojů online a v reálném čase. Takže už si nebudete muset lámat hlavu s tím, zda vám před chvíli tramvaj ujela nebo jestli naopak nabrala zpoždění. Prostě se podíváte do mobilu a uvidíte, kde přesně se nachází. 

“Vypsali jsme společně s Dopravní podnik hlavního města Prahy veřejnou zakázku na přijímače, které budou získávat signál evropského navigačního systému Galileo. Ty pak dáme na všechny tramvaje a na metr zpřesníme jejich lokalizaci po celé sítí,” uvedl v pondělí na svém facebookovém profilu náměstek primátora pro dopravu a předseda dozorčí rady pražského dopravního podniku (DPP) Adam Scheinherr.

PRVNÍ KROK K ONLINE POLOHÁM TRAMVAJÍ 🚋Slíbil jsem, že během letošního roku budeme konečně znát polohy tramvají online….

Zveřejnil(a) Adam Scheinherr dne Pondělí 8. června 2020

Podle mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Anety Řehkové firma vypíše výběrové řízení na celkem 838 přijímačů. Ty budou kromě systému Galileo komunikovat i s dalšími navigačními systémy jako jsou GPS, Glonass a BeiDou.

Podle generálního ředitele dopravního podniku Petr Witowskiho bude pomocé těchto přijímačů, které by měly být schopny určit polohu tramvaje s přesností 1,5 metru, sloužit u nejnovějších typů tramvají T15 i k automatickému omezení rychlosti souprav do výhybek nebo také rozsvicování světel v tunelech.

- Reklama -

Po možnosti sledovat polohu spojů pražské integrované dopravy v reálném čase volají obyvatelé Prahy již několik let. Současná koalice v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) se jim snaží vyjít vstříc. Loni do metra umístila informativní tabule se skutečným příjezdem a odjezdem vlakových souprav, k nim pak přidala i online sledování navazujících autobusových spojů. U tramvají je ale vše složitější.

“V jiných městech je naprosto běžné, že na zastávce z telefonu pohodlně zjistíme, jestli tramvaj, na kterou čekáme, už jela nebo teprve přijede. Už to dávno mělo být i v Praze. Zde ale doposud fungoval 20 let starý systém nastavený tak, abychom cestujícím tato data nemohli poskytovat. S tím je naštěstí konec,” dodal Adam Scheinherr.

Vítěz veřejné zakázky by měl být znám během léta. První data by pak měli občané dostávat na konci roku.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

Petr Povolný (Konica Minolta): přechod k paperless často pro firmy znamená bolestný proces sebepoznání

Paperless firmy zatím neexistují. I když ty menší zvládnou minimalizovat vznik papírových dokumentů a navenek komunikují digitálně, nejsou na světě samy.

Budoucnost kamenných prodejen: Jak dostat zákazníky zpátky do obchodů?

Se změnou nákupního chování zákazníků vlivem pandemie koronaviru a karanténních opatření s tím spojených si řada kamenných obchodů klade otázku, jak svým...

Datová analytika v praxi: Na VŠE začali exkluzivně vzdělávat profesní magistry

Vzdělání propojené se zkušenostmi z praxe. Přesně to chybí čerstvě vystudovaným datovým analytikům v Čechách. Změnit by to mohla nová expertní platforma...

Průzkum: České firmy zaspaly a dohánějí až 14letý dluh vůči digitalizaci

Pro firmy v Česku jsou nové IT technologie prioritou. I přesto jejich implementace postupuje velmi pomalu. Důkladnou prověrkou pro podnikové IT byla jarní...

Obchody v okolních státech hlídají dodržování nošení roušek daleko důsledněji, říká Ondřej Vaněk z Blindspotu

Chytrá platforma Macula umí rozpoznat, zda má člověk správně nasazenou roušku a zda dodržuje bezpečnostní odstup od ostatních. Česká firma Blindspot Solutions...