fbpx
Středa, 5 srpna, 2020
Domů Rozhovory 🎤🎧 Podcast s Tomášem Rutrlem (Komix): Pojďme znovu zavést otevřený dialog mezi...

🎤🎧 Podcast s Tomášem Rutrlem (Komix): Pojďme znovu zavést otevřený dialog mezi státní správou a IT průmyslem

Umíte si představit, že když se na ročním projektu zpozdíte s dodáním o tři týdny, dostanete jen polovinu domluvené ceny? U státních zakázek je to podle Tomáše Rutrleho, ředitele Komixu, realita. Rigidní smlouvy a drastické sankce jsou podle něj jednou z příčin, proč je česká státní správa z pohledu IT tak pomalá a drahá.

Komix byl jednou z firem, které se zúčastnily výběrového řízení na dodávku IT systému na výběr poplatků za dálniční známky. Nejen o tom, ale o výběrových řízeních obecně jsem si povídala s ředitelem Komixu, Tomášem Rutrlem. Nešťastné zakázce se nešlo vyhnout. 

Jak ji s odstupem času vidí? ”Systém na výběr daně ve výši 6 miliard ročně za roční cenu 70 milionů není drahý. Jiné systémy, které vybírají daně nebo přerozdělují peníze, jsou mnohdy ještě nákladnější, “ překvapuje na začátku Rutrle. 

Snaha o maximální transparentnost už začíná škodit

Ve snaze o větší transparentnost a poctivost jsme se podle něj dostali do situace, kdy jsou zadavatelé svázáni takovým způsobem, že nemají už moc možností, jak zadávat zakázky rozumně.  Vytratil se přirozený dialog mezi státní správou jako zadavatelem a IT průmyslem jako takovým. 

Jsou navržené systémy optimální? Nedalo by se to dělat levněji? To jsou legitimní otázky, kterými se ale v tuto chvíli nikdo ve státní správě nezabývá.

V okamžiku, kdy vyjde zadávací dokumentace, nemá dodavatel žádnou možnost ji ovlivnit. Moment, kdy by se dalo diskutovat, zda zvolené řešení je optimální, zda státní správa nejde s kanónem na vrabce, je pryč, ten ani nenastal a nenastává.

- Reklama -

“Pro úspěch každého informačního systému je nejdůležitější komunikace mezi tím, kdo ten systém bude vybírat a tím, kdo ho bude dodávat. Každá strana má znalosti, které může dát do diskuze,” vysvětluje Rutrle, proč státní IT zakázky trpí tolika problémy. 

Pravidla jsou fajn, ale odpovědnost za výsledek zakázky by měla být na obou stranách

Jak se změnil přístup státu k zakázkám za 30 let? “Devadesátá léta byla eldorádem, snahou ale bylo nastavit pravidla a s každým průšvihem se pravidla zpřínovala. Dnes jsou pravidla a sankce tak přísné, výsledkem je současný stav. Téměř veškeré riziko je na dodavateli a na straně státu jsou rizika minimální, “ dodává Rutrle.

Proč hackathon nemohl dopadnout jinak, než že stát řešení odmítnul? Jak ze současné situace ven? Poslechněte si celý podcast. 

Ivana Karhanováhttps://digibiz.cz
šéfredaktorka, nadšenec do technologií, běžec, plavec 🙂 kolo přidám taky ...

Nejnovější

Studie: Jakou komunikaci s firmami preferují zákazníci?

E-mail rozhodně vede, komunikaci od firem chce tímto způsobem dostávat 83 % zákazníků. Když jde ale o něco opravdu důležitého, očekávají, že...

Evropa je celosvětovým lídrem ve využívání služeb e-governmentu, Česko má vůči zbytku EU co dohánět

Jen polovina Čechů, kteří loni potřebovali odeslat státu formulář, využila elektronickou formu. Informoval o tom portál datové žurnalistiky Evropa v datech. Ukazuje...

Československý fintech startup Platon Finance oslnil Microsoft. Vybral si jej do inkubátoru

Česko-slovenský fintech startup Platon Finance hlásí úspěch. Do svého inkubátoru pro nadějné technologické projekty si jej vybral světový gigant Microsoft. Platon Finance...

Tržby skupiny Adastra loni dosáhly na 3,8 miliard korun. Adastra Group v ČR rostla více než o čtvrtinu

Mezinárodní konzultační skupina Adastra Group zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2019. Loni zaznamenala tržby ve výši více než 3,8 miliard korun....

Jak zalévat chytře a šetřit vodou ve městech? Za pomoci umělé inteligence, vzkazují vývojáři z plzeňského týmu PlantControl

Závlahové systémy ve městech už dávno nejsou jen ventily, které umí zapnout a vypnout vodu. S postupným přechodem na smart cities a...