fbpx
Čtvrtek, 20 února, 2020
Domů Výroba Ostře sledované krávy: Chytré senzory chrání chovy a přináší vyšší zisky farmářům

Ostře sledované krávy: Chytré senzory chrání chovy a přináší vyšší zisky farmářům

Dnes je symbolem internetu věcí připojená lednička k chytré síti, zítra to může být takto připojená kráva. Senzory se čím dál víc dostávají i na venkov a přinášejí farmářům k vyšší zisky nejen na polích, ale i na pastvinách.

Zemědělci nejenže pěstují plodiny, mnoho z nich se pohybuje také v živočišné výrobě. To v případě menších farmářů znamená desítky, u větších agrárních podniků pak stovky až tisíce kusů zvířat. A když je komoditou žijící, dýchající a pohybující se stvoření, mít možnost monitorovat vše od zdraví po přesnou polohu zvířete může být klíčové pro úspěšně fungující byznys každého farmáře. 

Tuto možnost nabízí internet věcí (IoT). Stejně jako u pěstování rostlin pomáhají senzory zemědělcům sledovat nejen stav počasí na poli, ale také kvalitu půdy a zdraví samotných rostlin, dokážou tyto senzory pomoci i při monitorování stavu zvířat. IoT řešení v tomto ohledu zahrnují připojené senzory, které se připevní na zvíře s cílem sledovat jeho srdeční tep, krevní tlak, frekvenci dýchání, teplotu a třeba také trávení.

- Reklama -

Senzory dokážou monitorovat také přesný pohyb zvířat a určovat tím vhodné místo pro pastvu, případně odhalit včas nemocný či poraněný kus ve stádě. To vše mohou mít farmáři přes inteligentní rozhraní neustále před očima a okamžitě tak reagovat na nastalé nedostatky či problémy. 

Chytrý skot

Donedávna byla symbolem internetu věcí hlavně lednička připojená k internetu, v blízké budoucnosti to může být připojený, tedy neustále monitorovaný skot. Na světových pastvinách podle společnosti Beef Market Central běhá téměř 1,5 miliardy krav a býků, přičemž 63 procent z nich se nachází v Brazílii, Indii a Číně. 

Až desetina z nich ale každým rokem zbytečně zahyne kvůli nemocem nebo pytláctví. V peněžním vyjádření při průměrné ceně jednoho skotu ve výši 1 645 dolarů jde až o 35 miliard dolarů ročně. Monitorováním zdravotního stavu zvířete i jeho polohy se těmto škodám může předejít. IoT tak dnes představuje nejlepší řešení tohoto problému.

Klid za 36 dolarů

Senzor pro monitorování polohy skotu, s ním spojená konektivita a služby vyjde americké farmáře ročně na 36 dolarů za kus. Farmář podle senzorů pozná, kde se kráva nachází a jestli ji někdo třeba neukradl.

Ve Spojených státech amerických dnes senzor informující o poloze zvířete a s ním spojená konektivita a služby vyjde na tři dolary měsíčně, tedy 36 dolarů ročně na jednu krávu. Vzhledem k ceně skotu, která se pohybuje mezi 1 500 až 2 000 dolary za kus, jde o zlomkovou částku. A za tu bude mít farmář klid a jistotu, že jeho zvíře nikdo neukradl. Nejde totiž pouze o doménu rozvojových zemí.

Efektivní reprodukce

Jsou ale i další způsoby, jako IoT může významně pomoci s chovem zvířat. Existují například i senzory, které dokážou přesně určit, kdy je býka nejlepší připustit ke krávěi. Mnohé testy odhalily, že už jen sledování teploty krávy v kombinaci s krokoměrem dokáže přesněji určit její říji. 

Pokusy ve Spojených státech dále ukázaly, že úspěšnost inseminace se díky zapojení IoT zařízení snížila z 2,5 na 1,5 pokusu a interval otelení se díky tomu zkrátil ze 402 na 354 dnů. Navíc vzrostl objem vydojeného mléka, což farmářům přineslo více peněz. Ti navíc díky senzorům mohou mít dokonalý přehled o zdravotním stavu březí krávy,  čímž mohou předejít jejímu možnému úhynu a tím i finančním škodám. 

Přesnější reprodukce

IoT senzory snížily v USA počet pokusů potřebných k úspěšné inseminaci z 2,5 na 1,5, zkrátily interval otelení o 48 dní a zvýšily objem vydojeného mléka. Nejde přitom o raketovou vědu, efektivitu reprodukce zvyšuje už jen kombinace sledování teploty zvířete a jeho kroků.

IoT zařízení přinášejí do zemědělství efektivitu a s ní spojené vyšší výdělky farmářům. Hlavním omezením je stále nedostatečně rozvinutá infrastruktura poskytující konektivitu na venkově, která je soustředěná stále spíše v rámci velkých aglomerací. S postupným rozvojem chytrých sítí se ale situace bude do budoucna zlepšovat. Dá se očekávat i pokles cen IoT zařízení, které vždy představují vysoké počáteční investice.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .
- Reklama -

Nejnovější

Průzkum: Rozvoji inovačních firem v Česku brání nedostatek lidí a legislativa

0
České firmy využívající technologie a inovace plánují v příštích dvou letech nabírat nové zaměstnance. Pravděpodobně to ale nebude jednoduché - ředitelé a...

Retail v ČR se mění pomalu. Firmám chybí odvaha a lidé...

0
To, co dokážou retaileři na západ od nás, ale i to, co dokážou v Číně, je na hony vzdálené tomu, co máme...

Ve stínu Cybertrucku. Tesla představila důležitou službu, o které se příliš...

0
Americká automobilka Tesla na sebe pravidelně přitahuje pozornost novými modely svých elektrovozů. Když ale začala nabízet pojištění, žádný rozruch kolem toho nebyl....
Apple Pay

Rok Apple Pay v Česku. Češi si službu oblíbili, mnozí i...

0
19. února to bude přesně rok, kdy byla v Česku spuštěna služba Apple Pay umožňující platbu přes chytrá zařízení jako jsou mobilní...

Nejzajímavější myšlenky od řečníků z Retail Summitu 2020

0
Na největším setkání zástupců maloobchodu v ČR vystoupilo na 130 řečníků. Vybíráme z jejich prezentací myšlenky, které vám mohou pomoci lépe se...