Na změny v online prodeji se připravte včas. Svým zákazníkům tak zjednodušíte platby, radí generální ředitel VISA Marcel Gajdoš

Jak se připravit na změny v online prodeji, které vejdou v platnost na konci tohoto roku, a další rady obchodníkům přináší ve svém autorském komentáři generální ředitel Visa pro Česko, Maďarsko a Slovensko Marcel Gajdoš.

Rok 2020 změnil přístup lidí k e-commerce i způsob, jakým ji využívají. Pandemie donutila mnoho obchodníků po celém světě uzavřít své kamenné prodejny a ti, kterým se podařilo podnikání udržet, museli své obchodní modely upravit. Jedním takovým řešením je prodej na internetu. Mnozí spotřebitelé, kteří dříve upřednostňovali nakupování v kamenných prodejnách, totiž letos začali mnohem více nakupovat online.  

Odborníci předpokládají, že tyto změny v nákupním chování budou trvalé. 31. prosince letošního roku však téměř v celé Evropě vstoupí v platnost nové evropské nařízení, které by mohlo v případě jeho nedodržení zákazníkům online platby znepříjemnit. Abychom zvýšili kvalitu plateb, spolupracujeme ve Visa s bankami a institucemi napříč celým platebním odvětvím. K tomu, aby u vás na webu mohli zákazníci nakupovat i poté, co začne platit nové nařízení, bude nutné podniknout několik kroků.

Nová pravidla

Silné ověření zákazníka (SCA) je součástí obsáhlé směrnice známé jako PSD2 a po bankách vyžaduje dodatečné kroky k tomu, aby se ujistily, že je zákazník skutečným držitelem karty, kterou platí. Smyslem tohoto nařízení je omezit podvody a řádně zabezpečit internetové obchody, aby se mohli zákazníci cítit v bezpečí. Dodatečné kroky ale budou požadovány i po zákaznících, což může ovlivnit jejich platební zkušenost. Platby, které nesplňují požadavky stanovené SCA, mohou být navíc bankami zamítnuty.

Banky musejí podle SCA ověřit totožnost kombinací dvou faktorů. K tomu mohou použít něco, o čem vědí, že vlastní pouze zákazník (jako je registrovaný mobil), něco, co zná pouze on (jako je heslo či PIN) nebo důkaz o tom, že jde právě o něj (jako je otisk prstu). 

Platby potvrzené biometrickými údaji jsou navíc vnímány jako bezpečnější, na rozdíl od tradičních metod jako je například heslo. Náš průzkum (Regionální průzkum Visa v Česku, Maďarsku a na Slovensku uskutečněný na podzim 2019) ukázal, že 90 procent Čechů dokonce považuje otisk prstu za nejbezpečnější způsob, jak potvrdit platbu kartou.

V poznání je síla

Vězte, že vy sami nesete podíl na tom, jak se vašim zákazníkům bude v následujícím roce nakupovat a že jsou schválené ty správné platby.

Z našeho pohledu lze požadavkům SCA snadno vyhovět používáním technologie 3D Secure (3DS). Tato technologie od společnosti EMVCo, postupně kontroluje příchozí platby a hledá ty podvodné. Na základě toho mohou banky žádat zákazníky o dodatečné ověření totožnosti v souladu s novým nařízením.

Pokud se chcete ujistit, že vaši zákazníci mohou platit snadno a rychle, měli byste použít nejnovější verzi EMV 3D Secure. Tato verze bankám poskytuje ještě více informací o platbě a je vhodnější pro moderní zařízení jako jsou mobilní telefony a hlasoví asistenti. Z našich dat vidíme, že při použití 3DS je počet podvodných plateb na internetu snížen o polovinu. Díky 3DS banky ověřují totožnost držitele karty už při placení a pokud k podvodu skutečně dojde, jste chráněni před odpovědností. Dostatečně zabezpečený prodej a minimální riziko podvodů mohou mít ve výsledku pozitivní dopad i na vaše výdělky. 

Samotná instalace je snadná a vaše banka či poskytovatel platební brány by měli být schopni vám technologii zprovoznit. Automaticky k tomu však nedojde, takže pokud máte o 3DS zájem, musíte si o ni říct sami.

Čtyři rady Marcela Gajdoše.

Mějte přehled o všech výjimkách

Dalším krokem, jak platební zkušenost vašich zákazníků zdokonalit, je snížit počet plateb, které vyžadují dodatečná ověření. SCA totiž není vyžadováno u každé online platby. Banka a platební brána vám pomohou určit, na které platby se vztahují výjimky. 

Jednou z výjimek je například to, že u plateb s nízkou hodnotou nejsou vždy další ověřovací kroky vyžadovány. Pokud některé produkty a služby prodáváte za méně než 30 euro, je vhodné na to upozornit svou banku nebo platební bránu.

SCA může znamenat výzvu, ale i příležitost

Bez ohledu na velikost vaší firmy si můžete být jisti tím, že pokud prodáváte online na území Evropy, čekají na vaše zákazníky dodatečné kontroly při placení. Ti budou muset v určitém okamžiku prokázat svou identitu tak, jak říká nařízení SCA. Obraťte se proto na banku nebo společnost, kterou pro platební rozhraní používáte. Včasnou přípravou totiž můžete omezit počet podvodů a zaručit vašim zákazníkům snadné a rychlé placení.