fbpx
Domů Bankovnictví Místo čísla platební karty token. Visa staví bezpečnější ekosystém pro platby kartou

Místo čísla platební karty token. Visa staví bezpečnější ekosystém pro platby kartou

Okopírovaná a zneužitá čísla platebních karet by se měla stát minulostí. Alespoň to tvrdí společnost Visa, která začala při platbách nahrazovat 16místné číslo bezpečnostním tokenem. 

Jak systém funguje?  Proč je placení mobilem bezpečnější? V podcastu jsem si o tom povídala s Františkem Jungrem, který má ve  společnosti Visa na starosti produktový vývoj.

Nový ekosystém

Tokenizace plateb podle Jungra představuje celý nový ekosystém platebních karet. Tokeny jednorázově nahrazují číslo karty a další využití nemají. Jsou platné pro konkrétního obchodníka a konkrétní platbu. Tím je omezeno zneužití v případě, že by token někdo získal. Kromě toho tokeny nikdo nepovolaný díky šifrování přečíst nedokáže. 

“V rámci evropské regulace je zavedené dvoufázové ověření platby. Číslo karty se dá ale použít v jiné části světa, kde regulace tak přísná není, “ vysvětluje potřebu další ochrany karetních transakcí Jungr. 

Podle něj má Česká republika i sousední země jedny z nejnižších hodnot zneužití platebních karet, zejména v kamenných prodejnách. Proto zde zavádění dalších pravidel může vypadat přísně. V jiných částech světa dává tokenizace mnohem větší smysl. 

- Reklama -

Tokenize je neviditelná, ale bezpečnější

“Pro uživatele karty je tokenizace neviditelná. Platba proběhne tak jako dosud,” vysvětluje Jungr s tím, že Visa dodává celému systému “koleje”, na kterých celý ekosystém platebních karet běží.

Zatímco platby přes Google Pay nebo Apple Pay jsou vždy tokenizované a tedy bezpečnější, bezkontaktní platby kartou nebo platby na internetu s použitím klasické platební karty na tokenizaci terpve čekají.

Jak se v tomto směru posouvá celý e-commerce byznys? Kteří obchodníci mají o tokenizaci zájem? Co pro to mohou udělat? Poslechněte si celý podcast.

Ivana Karhanováhttps://digibiz.cz
šéfredaktorka, nadšenec do technologií, běžec, plavec 🙂 kolo přidám taky ...

Nejnovější

🎧🎤Filip Černý (Kogi CON): Motorem rozvoje digiskills u zaměstnanců by se teď měly stát odbory

Další podcast serveru Digibiz jsme věnovali dopadu pandemie na firemní kulturu v prostředí home office, ale také rozvoji digitálních dovedností zaměstnanců. Hostem byl Filip...

🎧🎤Jitka Chizzola (D.A.S. pojišťovna): Pro digitalizaci škodních spisů vyvíjíme už deset let vlastní software

Jak probíhá digitální transformace v ta konzervativním oboru, jako je právo? O tom jsme se v dalším Digibiz podcastu bavili s dlouholetou šéfkou české...

Adastra oceněna v rámci prestižní soutěže Českých 100 nejlepších

Adastra získala prestižní ocenění v rámci 25. ročníku soutěže Českých 100 nejlepších. V oborové kategorii Informační a komunikační technologie se zařadila po bok společností,...

🎧🎤 Jiří Malíček (Rockwell Automation): Nevěřím, že se dožijeme plně automatizované výroby ve firmách

Další podcast serveru Digibiz.cz jsme věnovali nejen automatizaci a robotizaci ve výrobě, ale také tomu, jak výrobní firmy dnes pracují s daty. Hostem byl...

Khalid Husseini (EmbedIT): Komfort klienta je motorem současného technologického vývoje všech aplikací a služeb

Vše na mobilu, uživatelská rychlost a jednoduchost jsou podle Khalida Husseiniho hlavními požadavky na služby EmbedITu, IT divize globální skupiny Home Credit. Hlavní podíl...