fbpx
[the_ad_group id="279"]
DomůBankovnictvíMísto čísla platební karty token. Visa staví bezpečnější ekosystém pro platby kartou

Místo čísla platební karty token. Visa staví bezpečnější ekosystém pro platby kartou

Okopírovaná a zneužitá čísla platebních karet by se měla stát minulostí. Alespoň to tvrdí společnost Visa, která začala při platbách nahrazovat 16místné číslo bezpečnostním tokenem. 

Jak systém funguje?  Proč je placení mobilem bezpečnější? V podcastu jsem si o tom povídala s Františkem Jungrem, který má ve  společnosti Visa na starosti produktový vývoj.

Nový ekosystém

Tokenizace plateb podle Jungra představuje celý nový ekosystém platebních karet. Tokeny jednorázově nahrazují číslo karty a další využití nemají. Jsou platné pro konkrétního obchodníka a konkrétní platbu. Tím je omezeno zneužití v případě, že by token někdo získal. Kromě toho tokeny nikdo nepovolaný díky šifrování přečíst nedokáže. 

“V rámci evropské regulace je zavedené dvoufázové ověření platby. Číslo karty se dá ale použít v jiné části světa, kde regulace tak přísná není, “ vysvětluje potřebu další ochrany karetních transakcí Jungr. 

Podle něj má Česká republika i sousední země jedny z nejnižších hodnot zneužití platebních karet, zejména v kamenných prodejnách. Proto zde zavádění dalších pravidel může vypadat přísně. V jiných částech světa dává tokenizace mnohem větší smysl. 

Tokenize je neviditelná, ale bezpečnější

“Pro uživatele karty je tokenizace neviditelná. Platba proběhne tak jako dosud,” vysvětluje Jungr s tím, že Visa dodává celému systému “koleje”, na kterých celý ekosystém platebních karet běží.

Zatímco platby přes Google Pay nebo Apple Pay jsou vždy tokenizované a tedy bezpečnější, bezkontaktní platby kartou nebo platby na internetu s použitím klasické platební karty na tokenizaci terpve čekají.

Jak se v tomto směru posouvá celý e-commerce byznys? Kteří obchodníci mají o tokenizaci zájem? Co pro to mohou udělat? Poslechněte si celý podcast.

Ivana Karhanováhttps://digibiz.cz
šéfredaktorka, nadšenec do technologií, běžec, plavec 🙂 kolo přidám taky ...

Nejnovější

Michal Franek (UltimateSuite): Po task miningu je ve světě velký hlad, jen v USA vzrostl zájem o 97 %

Optimalizaci procesů ve firmě, zvyšování efektivity a produktivity zaměstnanců a pomoc s rozhodováním při zavádění RPA. To všechno umí task mining. Skoro nikdo ho...

Produktový manažer v Pipedrive: Nejlepší výsledky máme díky svobodě a firemní kultuře

Produktový manažer má ve vývojářské firmě obzvlášť důležitou úlohu. Často řeší konkrétní problémy, které se týkají nejdůležitější složky celého byznysu: potřeb a spokojenosti zákazníků....

Inovátoři, hlaste se! Zbývá týden do uzávěrky Hack 2 Normal hackathonu

Vylepšení zdravotní péče a byznysového prostředí po skončení pandemie. To je téma víkendového hackathonu Hack 2 Normal, který odstartuje už příští pátek 14. května. ...

Martin Felcman a Martin Matuš (Productboard): Pracujeme jako Sherlock Holmes

Jak souvisí práce produktového manažera s detektivní činností? V čem je jeho největší hodnota a kdy by se měl do vývoje nového produktu zapojit?...

Produktový manažer: Jak bych to vysvětlil své mámě?

Role, která tu byla už dávno a která dnes zažívá obrodu. Digitalizace světa vytváří potřebu vzniku nových rolí, které ale mají základy ve světě...