fbpx
[the_ad_group id="279"]
DomůRetailKamera jako smartphone aneb Jak edge computing zvyšuje užitek kamerových systémů

Kamera jako smartphone aneb Jak edge computing zvyšuje užitek kamerových systémů

Nový trend tzv. edge computingu, tedy zpracování dat přímo v koncovém zařízením, se prosazuje také v oblasti videodohledu. Kamery už dávno nejsou pouhé „oči“, které pořizují videozáznam pro případ bezpečnostního incidentu, ale samostatné „mozky“, jež lze díky specifickým aplikacím použít v roli senzorů k mnoha účelům – třeba k měření teploty v době pandemie. O tématu pro Digibiz píše Dalibor Smažinka, manažer pro enterprise řešení společnosti Axis Communications ve východní Evropě.

Nástup IP kamer a neustále se zvyšující výkon čipů přinesl zcela nový typ chytrého videodohledu. Infrastruktura, která počítá s využitím výpočetní síly kamer, má mnoho výhod. Je rychlá, ušetří přenos velkého množství dat a v neposlední řadě přináší vyšší efektivitu. Kamera (nebo jiné IP zařízení) totiž sama zpracovává informace a zhodnotí, jaké z nich má předat dál. Ostatním – a nedůležitým – není třeba se zabývat. Jak se kamera takové úkoly naučí? Stejně jako mobilní telefon pomocí aplikací, které vývojáři naprogramují ke specifickým účelům.

Kamerové aplikace a Covid – nová výzva pro vývojáře

Vraťme se k celosvětové pandemii Covid-19, při níž se ukázalo, jak mohou být kamerové aplikace všestranné. Kromě nákladných serverových analytik pro měření teploty totiž vznikala i elegantní řešení v podobě samostatných kamerových aplikací. Příkladem může být software španělských vývojářů ze společnosti Grekkom, který lze nahrát i do termální kamery Axis, jinak používané hlavně pro monitoring těžkého průmyslu.

Díky aplikaci bylo možné rozšířit dosavadní účel kamer o detekci obličeje a měření tělesné teploty s přesností až +/- 0,3°, a to bez použití kalibrační jednotky. Stejná kamera vybavená jinou aplikací pak může v závislosti na daných opatřeních navíc ještě kontrolovat nošení roušek.

Díky uživatelské přívětivosti jsou aplikace pro síťové kamery velmi atraktivní i pro konkrétní byznysové účely. Když koronavirus přinutil velkou část světa k praxi společenského odstupu, mnoho maloobchodníků stálo před otázkou, jak omezit počet současně nakupujících zákazníků v prodejně. Česká společnost CamStreamer tak na základě enormní poptávky vyvinula aplikaci s názvem Store Occupation Manager, která s pomocí pouhých dvou kamer, jinak používaných pro prevenci krádeží, reguluje počet lidí v obchodě.

Na monitoru před vchodem se zákazníkům ukáže, kolik jich smí ještě vstoupit, navíc aplikace zvládne i zobrazit reklamu nebo jiné potřebné informace, to vše bez potřeby zvláštního serveru či dalšího počítače. Díky viditelné manifestaci přítomnosti kamer na vítacím monitoru navíc funguje jako účinná prevence proti zlodějům.

Další „apka“ z dílny CamStreameru umožňuje z kamery streamovat přímo na libovolné místo na internetu. I to se v současné době ukázalo jako velmi praktické. Streaming ze síťových kamer na YouTube, Facebook a další platformy využívaly v době krizového stavu školy, kostely, pohřební ústavy a další instituce založené fyzickém setkávání, jež nebylo po velkou část jara možné. Opět díky chytré aplikaci v kameře.

Rozpoznávání RZ pomáhá obcím i firmám

Aplikace nahrané přímo v kamerách skvěle reagují na výzvy zítřka – to proto, že díky otevřené platformě může mít na jejich vývoji podíl v podstatě kdokoliv. Zajímavý – a takřka neomezený – potenciál využití nabízejí například aplikace pro čtení registračních značek vozidel. Vývojáři z FF Group přišli nedávno na trh s aplikací s názvem TraFFic CaMMRa, díky které se kamera změní v rychlý senzor, který rozpozná RZ, směr jízdy, výrobce, model, barvu a kategorii vozidla.

Aplikaci lze využít od dopravního monitoringu přes počítání a sběr dat až po automatizované vybírání mýtného. Lze díky ní například detekovat kamiony jezdící mimo povolené období a zachytit porušení předpisů, jako je například předjíždění na plné čáře nebo jízda ve špatném pruhu, což je samozřejmě zajímavé především pro města a obce.

Kamera jako senzor s funkcemi na míru

Čtení RZ přímo v kamerách ale využívají i soukromé firmy. Rumunští vývojáři z firmy Parking Spotter vytvořili řešení, které pomáhá účinně spravovat parkovací plochy a zlepšovat tak jejich využití – například tím, že si řidiči mohou místo rezervovat předem. Systém je v základu opět závislý na chytrých kamerách, které prostřednictvím aplikací čtou RZ vozidel, jež mají rezervaci.

Řešení je zajímavé především pro soukromé společnosti, kterým umožňuje snižovat kapacity parkovišť a kanceláří v době, kdy mnoho zaměstnanců pracuje z domova a není tedy nutné nepřetržitě udržovat rozsáhlé pracovní a parkovací prostory.

To je jen několik ukázek toho, jak mohou být kamerové aplikace základním stavebním kamenem pro mnoho komplexních a praktických řešení. Velkou výhodou přitom je, že, stejně jako v mobilním telefonu, nemusí být všechny aplikace permanentně zapnuté. Stejnou kameru tak můžete využít jednou k počítání zákazníků, podruhé na živý streaming.

Dalibor Smažinka, manažer pro enterprise řešení společnosti Axis Communications ve východní Evropě.

Podobnost s telefony je například v případě kamer značky Axis vidět i v tom, že již existuje celé tržiště certifikovaných kamerových aplikací třetích stran, tedy něco jako Google Play nebo AppStore pro smartphony. Události posledních měsíců přitom ukázaly, že právě otevřenost a flexibilita může kamerovým systémům přinášet stále nové a nové způsoby využití.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

Michal Franek (UltimateSuite): Po task miningu je ve světě velký hlad, jen v USA vzrostl zájem o 97 %

Optimalizaci procesů ve firmě, zvyšování efektivity a produktivity zaměstnanců a pomoc s rozhodováním při zavádění RPA. To všechno umí task mining. Skoro nikdo ho...

Produktový manažer v Pipedrive: Nejlepší výsledky máme díky svobodě a firemní kultuře

Produktový manažer má ve vývojářské firmě obzvlášť důležitou úlohu. Často řeší konkrétní problémy, které se týkají nejdůležitější složky celého byznysu: potřeb a spokojenosti zákazníků....

Inovátoři, hlaste se! Zbývá týden do uzávěrky Hack 2 Normal hackathonu

Vylepšení zdravotní péče a byznysového prostředí po skončení pandemie. To je téma víkendového hackathonu Hack 2 Normal, který odstartuje už příští pátek 14. května. ...

Martin Felcman a Martin Matuš (Productboard): Pracujeme jako Sherlock Holmes

Jak souvisí práce produktového manažera s detektivní činností? V čem je jeho největší hodnota a kdy by se měl do vývoje nového produktu zapojit?...

Produktový manažer: Jak bych to vysvětlil své mámě?

Role, která tu byla už dávno a která dnes zažívá obrodu. Digitalizace světa vytváří potřebu vzniku nových rolí, které ale mají základy ve světě...