fbpx
Domů 🎧🎤Podcasty 🎧🎤Jiří Rynt (Ericsson): Sítě 6G přinesou menší revolucí než 5G

🎧🎤Jiří Rynt (Ericsson): Sítě 6G přinesou menší revolucí než 5G

Co přesně bude příchod nových 5G sítí znamenat pro spotřebitele, průmysl i samotné operátory? Poslechněte si další Digibiz podcast, jehož hostem byl Jiří Rynt z Ericssonu.

Sítě 5G se pomalu dostávají do České republiky, zatím jde ale spíše o takové ostrůvky deviace. V provozu jsou díky O2 v Praze a v Kolíně, testuje je pak i Plzeň, Ústí nad Labem nebo Karlovy Vary. Ten pravý boom v Česku se ale očekává, až stát vyhlásí aukci kmitočtů pro sítě 5G, která by měla i posílit konkurenci v případě příchodu čtvrtého operátora. Termín je ale zatím v nedohlednu.

Lidé si ale i tak už v některých částech mohou vyzkoušet závratné rychlosti stahování dat do svých mobilů, zas takový rozdíl ale oproti současným 4G a LTE sítím nepoznají.

“U běžných spotřebitelů ten benefit nebude bezprostřední a nebude nějak zvlášť viditelný. Protože pokud stahujete rychlostí 100 megabitů za sekundu nebo 1 gigabit za sekundu a nestahujete obrovské množství dat, tak tuto změnu velmi pravděpodobně nepocítíte,” vysvětluje v dalším Digibiz podcastu Jiří Rynt z Ericssonu. Firma patří k předním světovým dodavatelům infrastruktury pro mobilní sítě a před lety svou strategii zaměřila právě na nové technologie 5G.

Podle Rynta příchod sítě nové generace z pohledu spotřebitelů uspíší rozvoj smart cities a přinese benefity i vesnicím. ”V současné době, kdy mnoho lidí pracuje z domova, pokrytí 5G signálem může být docela důležité pro například znovuosídlení venkova nebo minimálně udržení populace ve venkovských oblastech,” myslí si Rynt.

- Reklama -

Největší přínos 5G sítí ale vidí u operátorů a průmyslu. “Ten současný skok možná není z pohledu běžných účastníků až tolik vidět, ale z pohledu operátorů jde opravdu o významný skok,”

Rozvoj sítí 5G v Česku a obecně i ve světě je teprve v samém počátku, už nyní se ale pracuje na nové generaci 6G. Ta by ale podle Rynta neměla přinést až tak velkou revoluci.

“6G násobně vylepší 5G, ale myslím si, že minimálně z pohledu operátorů půjde o menší revoluci, než teď mezi 4G a 5G,” říká Rynt. Detaily si poslechněte v dalším podcastu.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

Robot lepší člověka. Většina lidí věří, že jejich mentální zdraví dokážou lépe podpořit technologie než člověk

Studie společnosti Oracle ukazuje, že pandemie koronaviru negativně ovlivnila mentální zdraví 78 % světové pracovní síly. 76 % respondentů průzkumu se proto...

Nemusíte nutně prodávat elektroniku, abyste zabodovali v onlinu, zní z Brašnářství Tlustý

České Brašnářství Tlustý se rozhodlo jít se svou kůží na online trh. Digitalizace tradičnímu odvětví jako je kožedělnictví sluší a hlavně pomáhá....

Studie: Pandemie pomohla digitalizaci, přivedla k ní více seniorů

Nová studie poradenské společnosti McKinsey přináší analýzu digitalizace České republiky a několika dalších zemí ve střední a východní Evropě (CEE), které porovnává...

Gartner identifikoval pět oblastí digitálního prodeje, které se vlivem pandemie promění

Analytici společnosti Gartner identifikovali pět oblastí digitálního a online prodeje, které se promění vlivem pandemie koronaviru. Stane se tak v důsledku posunů v chování...

Je to neviditelné a pro každou firmu to má velkou hodnotu. Co je to?

Server Digibiz.cz přináší autorský text datového odborníka Martina Lenka, který působí na pozici Specialist Senior Systems Engineer pro CEE & SEE region...