fbpx
- Reklama -
Domů Bankovnictví Hypotéka 2020: Z celé společnosti opadl strach z onlinové komunikace a nakoplo...

Hypotéka 2020: Z celé společnosti opadl strach z onlinové komunikace a nakoplo to řadu nových možností

Urychlení bankovních procesů, digitalizace hypoték, bezpobočkový přístup. I to jsou témata, která zazněla na prvním ročníku online diskuse Hypotéka 2020 LIVE. Podle diskutujících z celé společnosti velmi rychle opadl strach z online komunikace, což přináší nové možnosti.

Zatímco ještě před několika měsíci bylo nemožné vyřídit na dálku třeba hypotéku, dnes už to taková utopie není. Koronavirus a karanténní opatření s ním spojená ukázala, že pokud banky nebo další finanční instituce nechtějí přijít o byznys, musí se přizpůsobit. A že to někdy není úplně jednoduché. “U nás jsme viděli největší problém například s ověřováním klienta. Sundat roušku a ověřit identitu bylo v době vrcholného nouzového stavu trochu složité,” říká ředitel Golem Finance Libor Fojta Ostatek.

S ověřováním identity klientů by mohl pomoci projekt BankID. “Je důležité tento projekt dotáhnout. Nejen v bankovní oblasti dobře poslouží k identifikaci klientů. A když to pak přeskočí i do státní správy, jenom dobře,” přidává se místopředseda představenstva, vrchní ředitel pro oblast obchody a klienti v Hypoteční bance Vlastimil Nigrin. Libor Fojta Ostatek s ním souhlasí a dodává: “Napojení na státní správu a v budoucnu třeba i digitální podpis hypotéky, za předpokladu, že se celý projekt dotáhne, bude určitě užitečný.”

Projekt BankID


V budoucnu umožní přihlášení do elektronického bankovnictví a využití různých služeb státu v rámci eGovernmentu nebo soukromých firem. Cílem projektu je usnadnit vyřizování záležitostí elektronicky jedním jediným ověřením identity.

Zatímco bankovní instituce se s online komunikací popraly dobře, rezervy jsou v již zmíněné komunikaci se státními úřady. “Posun k digitalizaci nyní dostane daleko větší prioritu, než tomu bylo dosud. Zvládli jsme kompletní prodej hypotéky i servisní činnosti mimo návštěvu pobočky. Využíváme call centrum nebo mobilní aplikace. To, co nám chybí v dokončení bezpobočkového a také bezpapírového přístupu, je komunikace s úřady, kde to možné není,” popisuje svoje zkušenosti vedoucí oddělení úvěrů pro fyzické osoby ze slovenské Tatra banky Matej Darovec.

Závěr z diskuse: Krizi s bydlením koronavirus nezpůsobil

Trh s bydlením je v krizi, ale tuto krizi nezpůsobil koronavirus. “Je to něco, co jsme v posledních třiceti letech zanedbali, a co na nás v posledních letech plnou silou dopadlo,” říká předseda představenstva CenovaMapa.org a Hyposervis Milan Roček.

Dopad koronaviru na banky nebyl takový, jak se čekalo na začátku krize. “S příchodem jsme viděli razantní propad v poptávce po hypotékách. Od poloviny května jsme ale zažili růst, který akceleroval v červnu. Červen byl z pohledu hypoték naprosto impozantní. Hypotéky jedou. Souhlasím s tím, že krize je tady delší dobu, ale Covid krizi hypoték nepřinesl. Jestli naopak něčemu prospěl, tak úvahám, jak to dělat celé trochu lépe, rychleji, online,” popisuje situaci Head of Collateral Management České spořitelny Martin Macek.

- Reklama -

Na další ukazatele krize upozornil také David Wittassek, partner z Qarta architektury: “Covid necovid, krize v projektové činnosti je dlouhodobějšího charakteru. Týká se povolovacích procesů, které jsou v dnešní době v řádech let. Například vyřízení stavebního povolení už není záležitostí roku či dvou. V Praze se bavíme třeba i o pět, pěti a půl letech. Do toho covid nezasáhl.”

„Chtění bydlet ve vlastním a vlastnit nemovitost, je nyní daleko silnější. “

Jiří Pathy, předseda představenstva, Gepard Finance

A jak se bude trh s bydlením vyvíjet v následujících měsících? Čeká nás zdražování nových bytů či naopak zlevňování sekundárního bydlení? Na tom se účastníci diskuse jednoznačně neshodli. Rozhodovat podle nich bude především lokace. “Je potřeba říct, že trh s bydlením se chová jinak v Praze a Brně, což jsou takové dvě zvláštní entity. Jinak se potom chová v krajských a větších městech, ve kterých se dobře žije. To je třeba Olomouc, Zlín, České Budějovice… A pak jsou oblasti, které jsou dlouhodobě pro žití horší,” dodává Milan Roček.

Další témata hypotečního a rezidenčního trhu budou vrcholní představitelé bank, stavebních spořitelen, technologických i poradenských společností rozebírat na 14. ročníku odborné konference Hypotéka. Ta se uskuteční 15. září v Praze.

Veronika Říčková
Devatenáct let zkušeností v médiích (jako novinářka i jako PR managerka)...

Nejnovější

Petr Povolný (Konica Minolta): přechod k paperless často pro firmy znamená bolestný proces sebepoznání

Paperless firmy zatím neexistují. I když ty menší zvládnou minimalizovat vznik papírových dokumentů a navenek komunikují digitálně, nejsou na světě samy.

Budoucnost kamenných prodejen: Jak dostat zákazníky zpátky do obchodů?

Se změnou nákupního chování zákazníků vlivem pandemie koronaviru a karanténních opatření s tím spojených si řada kamenných obchodů klade otázku, jak svým...

Datová analytika v praxi: Na VŠE začali exkluzivně vzdělávat profesní magistry

Vzdělání propojené se zkušenostmi z praxe. Přesně to chybí čerstvě vystudovaným datovým analytikům v Čechách. Změnit by to mohla nová expertní platforma...

Průzkum: České firmy zaspaly a dohánějí až 14letý dluh vůči digitalizaci

Pro firmy v Česku jsou nové IT technologie prioritou. I přesto jejich implementace postupuje velmi pomalu. Důkladnou prověrkou pro podnikové IT byla jarní...

Obchody v okolních státech hlídají dodržování nošení roušek daleko důsledněji, říká Ondřej Vaněk z Blindspotu

Chytrá platforma Macula umí rozpoznat, zda má člověk správně nasazenou roušku a zda dodržuje bezpečnostní odstup od ostatních. Česká firma Blindspot Solutions...