fbpx
[the_ad_group id="279"]
DomůAktuálněHradec Králové posílí ve smart city. Město vybuduje chytrý dopravní systém za...

Hradec Králové posílí ve smart city. Město vybuduje chytrý dopravní systém za stamilióny

Zakázku na vybudování inteligentního dopravního systému (IDS) v Hradci Králové potvrdil antimonopolní úřad. Systém zahrnující nové semafory, datové sítě, senzory a technologie pro řízení dopravy v reálném čase vyjde na 229 milionů korun aspuštěn bude za tři roky.

Dopravní tepny v Hradci Králové čeká modernizace. Ovšem ne z pohledu pokládky nového asfaltu, jakožto z pohledu nových technologií, které budou dohlížet na plynulost dopravy ve městě.

Antimonopolní úřad totiž na konci minulého týdne schválil zakázku za 229 milionů korun na vybudování Inteligentního dopravního systému (IDS).

Zástupci města proto v nejbližších dnech podepíší smlouvu s firmou CROSS Zlín, která systém za téměř čtvrt miliardy korun vybuduje a následně jej bude i po šest let provozovat, uvedl Hradecký deník

„V provozu by měl být systém od roku 2023,“ řekl deníku investiční náměstek primátora Jiří Bláha (ODS) s tím, že náklady na vybudování systému by měly být až ze dvou třetin hrazeny z evropských fondů.

„Projekt na vybudování nového dopravního systému patří k největším tendrům Hradce Králové posledních let.“

Základem chytrého dopravního systému v Hradci Králové budou nová signalizační značení včetně semaforů (půjde v podstatě o kompletní výměnu, někde i včetně sloupů), datové sítě, senzory či moderní technologie pro řízení dopravy v reálném čase. Systém bude zahrnovat i automatické měření na celkově deseti místech. 

Město si od nového systému slibuje zlepšení plynulosti dopravy ve městě. Umožní také plynulejší průjezdy prostředků veřejné dopravy, aby nedocházelo ke zpožďování spojů.

Terminál hromadné dopravy v Hradci Králové.

Projekt na vybudování nového dopravního systému patří k největším tendrům Hradce Králové posledních let. Vítěz zakázky je známý už několik měsíců, její osud byl ale nejistý.

http://jstr.cz/primator-prahy-zdenek-hrib-chystame-intermodalni-navigacni-system-i-dobijeni-elektrovozu-z-lamp/

Dvě z firem (VARS Brno a VDT Technology), které měly o zakázku také zájem, se totiž do tendru nakonec nepřihlásily a zároveň podaly námitky na Úřad pro ochranu hospdářské soutěže kvůi tomu, že se jim nelíbili nastavené podmínky tendru.

Antimonopolní úřad tak nyní dal městu pomyslnou zelenou.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

Inovátoři, hlaste se! Zbývá týden do uzávěrky Hack 2 Normal hackathonu

Vylepšení zdravotní péče a byznysového prostředí po skončení pandemie. To je téma víkendového hackathonu Hack 2 Normal, který odstartuje už příští pátek 14. května. ...

Martin Felcman a Martin Matuš (Productboard): Pracujeme jako Sherlock Holmes

Jak souvisí práce produktového manažera s detektivní činností? V čem je jeho největší hodnota a kdy by se měl do vývoje nového produktu zapojit?...

Produktový manažer: Jak bych to vysvětlil své mámě?

Role, která tu byla už dávno a která dnes zažívá obrodu. Digitalizace světa vytváří potřebu vzniku nových rolí, které ale mají základy ve světě...

10 trendů, které budou podle Accenture určovat směr pojišťovnictví v roce 2021

Nárůst významu lékařské a wellness péče, digitální transformace pojišťoven, speciální produkty ušité klientům na míru, udržitelný rozvoj i důvěra v tradiční velké pojistitele. To je...

CFO plánují zvyšovat svoje digitální investice

Cloudové ERP, pokročilá analytika a datové technologie či RPA jsou oblastmi, do nichž chtějí během příštích čtyř let investovat finanční a ekonomická oddělení podniků. Odhalil...