fbpx
Čtvrtek, 4 června, 2020
Domů Aktuálně Google testuje umělou inteligenci, která umí téměř okamžitě předpovídat počasí

Google testuje umělou inteligenci, která umí téměř okamžitě předpovídat počasí

Umělá inteligence a strojové učení si pomalu nachází své místo i v oboru předpovědi počasí. Posledním důkazem je Google, který představil dosavadní vývoj svého modelování meteorologických jevů, které dokáže předpovědět přesné počasí v rámci minut oproti starším a rozšířenějším metodám. Problematice se ale už věnují i další firmy. Kromě IBM třeba i český startup Windy miliardáře Ivo Lukačoviče.

Předpovídat počasí zejména pro malá území je jak známo velmi obtížné, vědci ale v posledních letech vzhlížejí k novým technologiím jako je strojové učení (machine learning) a umělá inteligence, které mají pomoci s předpovědí toho, zda na konkrétním území bude svítit slunce, nebo přijde bouřka. A stranou nechce zůstat ani Google. V pondělí se na svém blogu podělil o detaily z vývoje technologie, která dle firmy umožňuje téměř okamžitou předpověď počasí.

Vývoj je na samém počátku a modelování využívající umělou inteligenci a strojové učení zatím není spuštěna v žádném komerčním provozu, prozatímní výsledky ale vypadají slibně. Vědci Googlu v dokumentu zveřejnili, jak dokážou během pár minut vytvořit přesné předpovědi srážek na šest hodin dopředu v měřítku jednoho kilometru. Oproti současným metodám, kterým trvá takové předpovědi počasí vytvořit až několik hodin, jde o významné zkrácení.

Největším přínosem Googlu je právě rychlost. Současné techniky předpovědí jako je tzv. Optical flow metoda sledující pohyb jevů jako jsou například mraky a vytvářejí předpovědi na základě detailních simulací meteorologického systému.

Problémem takových simulací ovšem je, že jsou výpočetně velmi náročné. Například simulace počasí vznikající pod taktovkou amerických úřadů si vyžadují zpracování až 100 terabytů dat z meteorologických stanic denně a jejich zpracování i na výkonných počítačích trvá hodiny. 

Google pro předpověď deště využívá radarová data. Horní obrázek ukazuje modelování tvorbu mraků, spodní pak aktuální srážky: Zdroj: NOAA, NWS, NSSL

“Pokud vytvoření přesné předpovědi trvá až šest hodin, znamená to 4 předpovědi denně a výsledky jsou založené na 6+ hodin starých datech, což omezuje náš přehled o tom, co se právě teď děje,” napsal softwarový inženýr Googlu Jason Kickey na blogu. 

Pro srovnání, metoda Googlu vytvoří předpověď v minutách, protože se nesnaží modelovat komplexní meteorologické podmínky, ale na místo toho pro své předpovědi využívá sbírá jednoduchá radarová data, která potom pomocí umělé inteligence analyzuje.

- Reklama -

Vědci americké firmy “učili” tento AI model na historických datech zkompletovaných mezi lety 2017 a 2019 od amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Podle nich byla předpověď stejná, či dokonce přesnější než v případě využití ostatních tří existujících metod. Přiznali ale, že při předpovědích na šest hodin a déle model Googlu už na své konkurenty nestačil.

I tak jde o důkaz toho, že umělá inteligence a strojové učení si najdou v oboru předpovědi počasí své místo. Google ukazuje, že tyto technologie najdou své uplatnění zpočátku minimálně u rychlých a krátkodobých předpovědí, zatímco dlouhodobější modely zůstanou u doménou výkonnějších a komplexnějších procesů. Například meteorologická předpověď od NOAA je až na 10 dní dopředu. 

TIP: Jiří Musil (Agdata): V zemědělství už brzy nebude důvod dělat cokoliv rukama

Google rozhodně není jediným světovým hráčem, kterého by tento obor zajímal. I mnoho jiných nadnárodních firem investuje do této oblasti, patří mezi ně například IBM nebo Monsanto.

A v posledních letech se mu věnuje i zakladatel Seznam.cz Ivo Lukačovič ve svém „větrném“ projektu Windy, který vznikl se záměrem pomoci profesionálním pilotům, mořeplavcům nebo třeba i nadšencům kitingu.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .
- Reklama -

Nejnovější

Červená, žlutá, zelená. Podívejte se, jak roboti bleskově třídí papriky, které kupujete

Přední velkoobchod s ovocem a zeleninou v Nizozemsku Combilo nainstaloval novou, roboticky asistovanou balicí linku, která zvýšila produktivitu o 30 procent. Balicí linka obsahuje paralelní roboty a kamerový systémy...

🎤🎧 Podcast s Lukášem Hurychem (Twisto.cz): Riziko nesplácení jsme schopni lokálně určit i podle toho, kdo vyhrál volby

Další díl ze série podcastů na serveru Digibiz.cz jsme věnovali práci s daty a jak s jejich využitím získat a co nejdéle...

V Německu může lékař pacientovi předepsat digitální aplikaci. ČR je proti tomu v digitalizaci zdravotnictví na úplném začátku, říká Jan Šomvársky, který vyvíjí aplikaci pro diabetiky

Dokážete si představit, že by vám doktor místo léků předepsal chytrou aplikaci? V Německu už to žádná utopie není. Technologicko-zdravotnický startup Vitadio...

Českým řidičům bude pomáhat voicebot. Pražský startup Vocalls získává na rozvoj investici přes 10 milionů korun

Při poruchách i dopravních nehodách jde často o minuty. S rychlejším zajištěním pomoci proto řidičům pomůže telefonní asistent s umělou inteligencí, kterého...

Stroje potřebují více a více komunikovat aneb Proč se Průmysl 4.0 neobejde bez 5G

Extenzivní požadavky na komunikaci mezi technickými zařízeními a Internet věcí výrazně promění průmysl, logistiku i další odvětví hospodářství. K tomu je však...