fbpx
Středa, 19 února, 2020
Domů Retail Frankensteinův komplex se objevuje i dnes

Frankensteinův komplex se objevuje i dnes

Víte co je Frankensteinův komplex? Jde o obavu, že se roboti proti lidem vzbouří. Tento pojem vymyslel ve 40. letech velikán vědeckofantastické literatury Isaac Asimov.

O iracionálním strachu z robotů, digitalizace, moci dat, nástupu umělé inteligence i z robotů se diskutovalo na konferenci The Power of Data, kterou pořádaly Hospodářské noviny počátkem listopadu 2018 v Praze. Vystoupila zde řada odborníků a výše uvedená témata probrali z nejrůznějších úhlů.

„Lidé jednou za čas potřebují mít pocit ohrožení. Koncem 19. století to byla obava z kolize Země s kometou. Dnes často zdůrazňují, že až bude umělá inteligence vyšší než lidská, budeme považováni za podřadné,“ vysvětloval Ivan M. Havel, šéfredaktor časopisu Vesmír.

- Reklama -

„Tento strach je iracionální,“ uvedla Joanne Pranskyová, která se představila jako první psychiatrička robotů. Zdůraznila, že roboti jsou především nástroje, stejně jako dnešní počítače. Přesto však lze podle ní souhlasit s názorem, že robotizace a automatizace způsobí v budoucnu proměnu velké části kariérních pozic.

Budou doménou robotů méně hodnocené práce?

S velmi rozšířeným názorem, že roboti zastanou především práce ohodnocené nižší mzdou, nesouhlasil Michal Pěchouček z centra umělé inteligence ČVUT a spoluzakladatel Blindspot Solutions. Podle jeho názoru budou mít firmy vyvíjející umělou inteligenci velkou motivaci nahrazovat také práci takzvaných „bílých límečků“, tedy kvalifikovanějších, většinou kancelářských pracovníků. Pokud však budou roboti schopni například vyhotovovat jednoduché právní smlouvy, je otázkou, na čem se to budou začínající právníci učit?

Užitečnost ucelených softwarových systémů pro průmysl zdůrazňoval Vladimír Kulla z vývojového a prototypového centra Siemens ČR. Podle něho jejich rozvoji zatím brání vysoká opatrnost podniků zejména s ohledem na interní informace. „V českém průmyslu má data uložena v cloudu (on-line úložiště počítačových souborů poskytované třetí stranou) jen minimum firem,““upozornil. Více než 80 procent zařízení v podnicích ani není připojeno k internetové síti.

Mnohá chytrá zařízení, která jsou propojena přes takzvaný internet věcí, často ani nejsou kompatibilní mezi sebou. Řešením mohou být tzv. integrované platformy, které začala v posledních letech nabízet řada IT firem. Některé z nich propojují všechny oblasti podniku, od kancelářských počítačů přes stroje a další senzory ve výrobě. Dokážou vytvořit digitální obraz výroby, včetně zakomponování informací poskytovaných staršími, nedigitálními stroji.

Průmyslově využívaný internet věcí dokáže výrazně zvýšit efektivitu výrobního procesu. Protože stroje spolu komunikují v reálném čase, mohou jednotlivé kroky plynule navazovat. Systém dokáže předem rozpoznat i blížící se poruchu, umožní včasným zásahem předejít výpadkům v produkci.

Zdroj: Archiv

- Reklama -

Nejnovější

Průzkum: Rozvoji inovačních firem v Česku brání nedostatek lidí a legislativa

0
České firmy využívající technologie a inovace plánují v příštích dvou letech nabírat nové zaměstnance. Pravděpodobně to ale nebude jednoduché - ředitelé a...

Retail v ČR se mění pomalu. Firmám chybí odvaha a lidé...

0
To, co dokážou retaileři na západ od nás, ale i to, co dokážou v Číně, je na hony vzdálené tomu, co máme...

Ve stínu Cybertrucku. Tesla představila důležitou službu, o které se příliš...

0
Americká automobilka Tesla na sebe pravidelně přitahuje pozornost novými modely svých elektrovozů. Když ale začala nabízet pojištění, žádný rozruch kolem toho nebyl....
Apple Pay

Rok Apple Pay v Česku. Češi si službu oblíbili, mnozí i...

0
19. února to bude přesně rok, kdy byla v Česku spuštěna služba Apple Pay umožňující platbu přes chytrá zařízení jako jsou mobilní...

Nejzajímavější myšlenky od řečníků z Retail Summitu 2020

0
Na největším setkání zástupců maloobchodu v ČR vystoupilo na 130 řečníků. Vybíráme z jejich prezentací myšlenky, které vám mohou pomoci lépe se...