fbpx
Úterý, 7 dubna, 2020
- Reklama -
Domů Aktuálně Drony z Česka na světové špici. Tým z ČVUT opět vyhrál prestižní...

Drony z Česka na světové špici. Tým z ČVUT opět vyhrál prestižní soutěž

Tým multirobotických systémů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze v mezinárodní robotické soutěži Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge (MBZIRC) obhájil obrovský úspěch z roku 2017. Tým tak zpět do Česka přiveze hned tři medaile, z toho rovnou dvě zlaté.

Čeští vědci si mohou připsat další velký zářez. Tým multirobotických systémů z ČVUT v Praze totiž dokázal obhájit vítězství v mezinárodní soutěži autonomních dronů Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge a do Česka přiváží hned tři medaile – dvě zlaté a jednu stříbrnou.

Vyplatila se tak poctivá příprava. Vědci ČVUT si totiž v kampusu univerzity na Karlově náměstí vytvořili speciální trenažér, kde své autonomní drony testovali a do Spojených arabských Emirátů, kde se třídenní soutěž konala, se vydali o pět týdnů dříve, aby mohli drony doladit podle tamních podmínek.

„Ze zkušeností z předchozí soutěže jsme věděli, že příprava na takto náročnou soutěž v místě jejího konání je nezbytná. Jen tak lze odladit drony pro místní podmínky. Naše řešení se ukázalo jako nejspolehlivější a jako jedni z mála jsme dokázali úspěšně absolvovat všechny disciplíny v autonomním režimu,” říká tomu vedoucí celého týmu Dr. Martin Saska, s kterým jsme těsně před odletem do Abú Dhabí přinesly o dronech rozhovor.

Dr. Martin Saska před venkovním trenažérem na pražské ČVUT.

Během prvních dvou dnů mohly drony soutěžit ve třech kategoriích. První (Challenge 1) spočívala v detekci a likvidaci balónků, z které si tým odváží hned první místo. Ve druhé (Challenge 2) musely drony a pozemní robot sebrat barevné cihly a postavit je na předem definovanou stěnu, za což si odnáší zlatou medaili.

Na programu třetího soutěžního dne následovala Grand Challenge, kombinace všech soutěžních disciplín. Tato soutěž je obtížná tím, že ve velmi limitovaném čase musí drony a roboty splnit náročné zadání, kombinující několik úkolů z předešlých úloh, během nichž se podmínky operativně měnily. Za tuto disciplínu si český tým odnáší zlatou medaili, která je pro něj nejcennější.

- Reklama -

„Naši studenti opět dokázali obstát v konkurenci světových univerzit, jako jsou ETH Zürich, Georgia Tech, University of Tokyo, KAIST, Carnegie Mellon University, nebo Virginia Tech,” uvedl k úspěchu proděkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prof. Oldřich Starý, který soutěž sledoval přímo na místě.

“Mile mě překvapil fakt, že tým FEL ČVUT měl obrovský náskok oproti tak výrazné konkurenci. Jejich řešení některých úloh bylo v tomto ohledu fascinující,” dodal.

Vědci ze Skupiny multirobotických systémů FEL ČVUT za vítězství v Challenge 2 získávají odměnu 250 000 $. Odměnu za vítězství v závodě Grand Challenge se mezinárodní porota rozhodla v letošním roce neudělit a prostředky uvolnit na zajištění dalších ročníků soutěže.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .
- Reklama -

Nejnovější

Karanténa ukazuje bankám, jak důležitá je digitalizace

0
Současná vádní nařízení nás nechávají po většinu času mezi čtyřmi zdmi našich domů. To, co jsme možná ještě byli zvyklí řešit osobně,...

Digitalizací proti plýtvání jídlem. Nesnězeno pomáhá strávníkům i restauracím

0
Šetřit jídlem, podpořit restaurace v době výjimečného stavu a pomoci potřebným. I to jsou vedlejší efekty digitalizace, s nimiž přišli tvůrci aplikace...

Na VŠE vzniklo MBA datové studium, jediné v Evropě. Poptávka po datově vzdělaných lidech převyšuje naše kapacity nejméně čtyřikrát, říká jeho garant Ota Novotný

0
Začali se nám ozývat manažeři z firem i naši vlastní absolventi, že by si chtěli doplnit datové vzdělání, vysvětluje vznik MBA datového...

Willi Song (šéf Huawei ČR): Ke komerčnímu využití sítí 6G nedojde dřív než za 10 let

0
Se šéfem Huawei ČR a SR Willim Songem jsme se bavili o byznysových dopadech obchodní války mezi USA a Čínou, o vlastním...

Produktivita zaměstnanců v době koronarize: Gartner radí zaměřit se na emoce

0
Udržet produktivitu zaměstnanců během karanténních opatření je těžší, než se zdá. Analytici z Gartner připravili šestero rad, jak zaměstnancům pomoci zvládnout emočně...