fbpx
Středa, 5 srpna, 2020
Domů Aktuálně Detektor rozestupu. Firmy chrání své zaměstnance před nákazou pomocí strojového učení

Detektor rozestupu. Firmy chrání své zaměstnance před nákazou pomocí strojového učení

Globální firmy jako Amazon nebo Foxconn začínají do svých provozů zavádět technologie, které kontrolují dodržování tzv. social distancing.

Ne kvůli úsporám, ani kvůli zefektivnění výroby, firmy nyní využívají strojové učení jako nástroj, který má zamezit šíření koronaviru na pracovištích a tím pádem i dále ve společnosti. Machine learning takto využívá například Amazon, po technologii se aktuálně poptává i tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn.

A protože koronavirus tu s námi zřejmě nějaký čas pobude a jen tak nezmizí, dává smysl se po podobných řešení poohlédnout. 

Jedním z průkopníků technologie je i americký startup Landing AI původem Číňana Andrewa Ngho, do kterého investovaly takové firmy jako Lenovo, Intel nebo Samsung. A tento startup v minulém týdnu na svém blogu představil nový nástroj, který pomocí kamer monitoruje vzdálenost mezi pracovníky a upozorní je, pokud se dostanou do nepovolené vzdálenosti. 

Kalibrace nového „detektoru rozestupu“ od startupu Landing AI.

“Social distancing se v rámci boje proti koronaviru ukázal jako efektivní metoda, která zpomaluje šíření nákazy,” uvádí na svých stránkách Landing AI. “A zatímco miliony lidí zůstaly doma, mnoho našich klientů z výrobního a farmaceutického sektoru stále musí chodit do práce, aby zajistili základní potřeby nás všech,” píše dále firma a přikládá videoukázku dema nového nástroje. 

Názorná demonstrace funkčnosti nástroje je z veřejného prostranství, nikoliv z pracovního prostředí, kde má být implementována.

V pravé části videa je diagram znázorňující pohyb osob z ptačí perspektivy. Pokud je osoba dostatčně vzdálená od dalších, znázorňuje ji zelená tečka. Pokud ovšem překročí pomyslnou hranici, okamžitě se zbarví do červené. 

- Reklama -

Podle amerického startupu je technologie určená zejména pro prostory továrních hal a byla vyvinuta v reakci na požadavek zmiňovaného Foxconnu. Technologie se dá implementovat do běžných průmyslových CCTV kamer a pro její implementaci je potřeba nejdříve naskenovat monitorované prostředí. O zbytek se pak postarají neuronové sítě. 

Nevyřešenou záležitostí zatím je, jak okamžitě informovat pracovníky při nedodržení doporučovaného rozestupu, který v Americe činí 6 stop, tedy necelé dva metry. Mimochodem, ve Spojených státech se pohřbívá 6 stop pod zemí, proto nyní na sociálních sítích s úspěchem koluje například tento obrázek.

Ale zpět k tématu – v rámci upozornění se uvažuje například o zvukovém alarmu, který by pracovníky na place informoval o nedodržení rozestupu.

Záznamy z pohybu pracovníků pak jsou analyzovány a posílány provozním manažerům, kteří tak mohou v návaznosti na výsledky dodatečně upravit pracovní prostředí, aby se prohřešky co nejvíce eliminovaly.

Koncept ale není ničím novým. Například už na začátku dubna agentura Reuters psala, že v podstatě stejný software používá i americký Amazon ve svých skladech.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

Studie: Jakou komunikaci s firmami preferují zákazníci?

E-mail rozhodně vede, komunikaci od firem chce tímto způsobem dostávat 83 % zákazníků. Když jde ale o něco opravdu důležitého, očekávají, že...

Evropa je celosvětovým lídrem ve využívání služeb e-governmentu, Česko má vůči zbytku EU co dohánět

Jen polovina Čechů, kteří loni potřebovali odeslat státu formulář, využila elektronickou formu. Informoval o tom portál datové žurnalistiky Evropa v datech. Ukazuje...

Československý fintech startup Platon Finance oslnil Microsoft. Vybral si jej do inkubátoru

Česko-slovenský fintech startup Platon Finance hlásí úspěch. Do svého inkubátoru pro nadějné technologické projekty si jej vybral světový gigant Microsoft. Platon Finance...

Tržby skupiny Adastra loni dosáhly na 3,8 miliard korun. Adastra Group v ČR rostla více než o čtvrtinu

Mezinárodní konzultační skupina Adastra Group zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2019. Loni zaznamenala tržby ve výši více než 3,8 miliard korun....

Jak zalévat chytře a šetřit vodou ve městech? Za pomoci umělé inteligence, vzkazují vývojáři z plzeňského týmu PlantControl

Závlahové systémy ve městech už dávno nejsou jen ventily, které umí zapnout a vypnout vodu. S postupným přechodem na smart cities a...