fbpx
Středa, 27 května, 2020
Domů Aktuálně Detektor rozestupu. Firmy chrání své zaměstnance před nákazou pomocí strojového učení

Detektor rozestupu. Firmy chrání své zaměstnance před nákazou pomocí strojového učení

Globální firmy jako Amazon nebo Foxconn začínají do svých provozů zavádět technologie, které kontrolují dodržování tzv. social distancing.

Ne kvůli úsporám, ani kvůli zefektivnění výroby, firmy nyní využívají strojové učení jako nástroj, který má zamezit šíření koronaviru na pracovištích a tím pádem i dále ve společnosti. Machine learning takto využívá například Amazon, po technologii se aktuálně poptává i tchajwanský výrobce elektroniky Foxconn.

A protože koronavirus tu s námi zřejmě nějaký čas pobude a jen tak nezmizí, dává smysl se po podobných řešení poohlédnout. 

Jedním z průkopníků technologie je i americký startup Landing AI původem Číňana Andrewa Ngho, do kterého investovaly takové firmy jako Lenovo, Intel nebo Samsung. A tento startup v minulém týdnu na svém blogu představil nový nástroj, který pomocí kamer monitoruje vzdálenost mezi pracovníky a upozorní je, pokud se dostanou do nepovolené vzdálenosti. 

Kalibrace nového „detektoru rozestupu“ od startupu Landing AI.

“Social distancing se v rámci boje proti koronaviru ukázal jako efektivní metoda, která zpomaluje šíření nákazy,” uvádí na svých stránkách Landing AI. “A zatímco miliony lidí zůstaly doma, mnoho našich klientů z výrobního a farmaceutického sektoru stále musí chodit do práce, aby zajistili základní potřeby nás všech,” píše dále firma a přikládá videoukázku dema nového nástroje. 

Názorná demonstrace funkčnosti nástroje je z veřejného prostranství, nikoliv z pracovního prostředí, kde má být implementována.

V pravé části videa je diagram znázorňující pohyb osob z ptačí perspektivy. Pokud je osoba dostatčně vzdálená od dalších, znázorňuje ji zelená tečka. Pokud ovšem překročí pomyslnou hranici, okamžitě se zbarví do červené. 

- Reklama -

Podle amerického startupu je technologie určená zejména pro prostory továrních hal a byla vyvinuta v reakci na požadavek zmiňovaného Foxconnu. Technologie se dá implementovat do běžných průmyslových CCTV kamer a pro její implementaci je potřeba nejdříve naskenovat monitorované prostředí. O zbytek se pak postarají neuronové sítě. 

Nevyřešenou záležitostí zatím je, jak okamžitě informovat pracovníky při nedodržení doporučovaného rozestupu, který v Americe činí 6 stop, tedy necelé dva metry. Mimochodem, ve Spojených státech se pohřbívá 6 stop pod zemí, proto nyní na sociálních sítích s úspěchem koluje například tento obrázek.

Ale zpět k tématu – v rámci upozornění se uvažuje například o zvukovém alarmu, který by pracovníky na place informoval o nedodržení rozestupu.

Záznamy z pohybu pracovníků pak jsou analyzovány a posílány provozním manažerům, kteří tak mohou v návaznosti na výsledky dodatečně upravit pracovní prostředí, aby se prohřešky co nejvíce eliminovaly.

Koncept ale není ničím novým. Například už na začátku dubna agentura Reuters psala, že v podstatě stejný software používá i americký Amazon ve svých skladech.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .
- Reklama -

Nejnovější

Stroje potřebují více a více komunikovat aneb Proč se Průmysl 4.0 neobejde bez 5G

Extenzivní požadavky na komunikaci mezi technickými zařízeními a Internet věcí výrazně promění průmysl, logistiku i další odvětví hospodářství. K tomu je však...

🎤🎧 Podcast s Tomášem Rutrlem (Komix): Pojďme znovu zavést otevřený dialog mezi státní správou a IT průmyslem

Umíte si představit, že když se na ročním projektu zpozdíte s dodáním o tři týdny, dostanete jen polovinu domluvené ceny? U státních...

Giuliano Giannetti (Revolt BI): Největší zájem o datové služby přichází z retailu

Optimalizují sklady v řádech miliard korun, dokážou predikovat vývoj německého automobilového trhu, pomáhají s odstraňováním vizuálního smogu v Praze. Tým analytiků z...

Case study: Ve Volkswagen Financial Services vsadili na softwarové roboty, ušetří až 160 dní během měsíce

Volkswagen Financial Services uvedl v Česku dalšího robota pomáhajícího s administrativou kolem odkladů splátek. Spolu s dalšími 21 robotickými procesy šetří 1300...

Blindspot přináší inteligentní platformu pro plánování směn. Ta minimalizuje riziko nákazy koronavirem

S pomocí s rozpisem služeb a plánováním směn přichází Blindspot Solutions, člen skupiny Adastra Group. Chytrá platforma Schedulee minimalizuje riziko nákazy zaměstnanců...