fbpx
Čtvrtek, 4 června, 2020
Domů Automotive České firmy mají špičkové technologické znalosti. Chybí ale kvalitní obchodníci

České firmy mají špičkové technologické znalosti. Chybí ale kvalitní obchodníci

Česko na poli technologických dovedností překonalo největší světové mocnosti, a to včetně USA a Izraele. Na druhou stranu ale české firmy pokulhávají ve schopnosti výsledný produkt prodat.

Výborná technologická vybavenost, chvalitebná práce s daty, ovšem pokulhávající schopnost výsledný produkt prodat. To jsou hlavní závěry pro Českou republiku z aktuálního žebříčku Global Skill Index 2019, který v březnu zveřejnila společnost Coursera pohybující se v segmentu online vzdělávání.

Z 50stránkového dokumentu vyplývá, že Česko se pohybuje na globální špici zejména tehdy, pokud jde o technologické znalosti a vybavenost. V první z dohromady tří sledovaných kategorií (další jsou data science a business) se naše “kotlina” v celosvětovém porovnání umístila hned na druhém místě za Argentinou. 

V kategorii, kam spadalo hodnocení oblastí, jako jsou software a security engineering, databáze nebo computer networking, tak za sebou Česká republika nechala technologické mocnosti, jako je například Izrael. Ten se umístil až na 19. místě (viz následující grafika).

Česko bylo úspěšné i na poli datových věd, kam spadají dnes oblíbené buzzwordy, jako jsou strojové učení, umělá inteligence nebo vizualizace dat. V tomto ohledu Česko zaujalo v globálním hodnocení šestou pozici, předehnaly jej jen Švédsko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko a vítězný Izrael.

“Zatímco západní Evropa dominuje v byznysu, východní Evropa září v technologiích,” uvádí Coursera ve zprávě a dodává: “Jedním z pravděpodobných důvodů je, že se země jako Česká republika, Polsko, Bělorusko a Maďarsko staly offshore místy pro vývoj softwaru.” Jinými slovy, zahraniční firmy do našeho regionu díky levnější, ale kvalitní pracovní síle často umisťují svůj vývoj, a prohlubují tím naše znalosti.

- Reklama -

Komentář ovšem poukazuje na jednu slabinu. Zatímco v technologické vybavenosti vynikáme, firmám chybí lidé, kteří by IT produkty dokázali následně obratně zobchodovat a prodat. Alespoň to ukazují výsledky z kategorie business, kde Česko zaujalo až 22. pozici (viz následující grafika). Nejde ale jen o obchodníky, kategorie business v sobě zahrnuje i hodnocení managementu, marketingu, komunikace či finančního plánování.

Před celým světem včetně České republiky nyní stojí výzva v podobě čtvrté průmyslové revoluce. Coursera proto vybrala i 10 odvětví, která mají velký vliv na globální ekonomiku a do kterých už promlouvají – a i nadále budou promlouvat – technologické disrupce. 

Česko – jakožto tradičně silně závislé na automobilovém průmyslu – by neměl ujet vlak v oblasti automotive, která bude z pohledu blížících se autonomních vozů čím dál více využívat technologií.
Disrupce se ale očekávají i v dalších odvětvích, která by měl každý management sledovat a přizpůsobovat se technologickému pokroku. Jde například o finance, pojišťovnictví, retail, ale také o telekomunikace nebo zpracovatelský průmysl.

Celý žebříček Global Skills Index 2019 je ke stažení zde. 

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .
- Reklama -

Nejnovější

Červená, žlutá, zelená. Podívejte se, jak roboti bleskově třídí papriky, které kupujete

Přední velkoobchod s ovocem a zeleninou v Nizozemsku Combilo nainstaloval novou, roboticky asistovanou balicí linku, která zvýšila produktivitu o 30 procent. Balicí linka obsahuje paralelní roboty a kamerový systémy...

🎤🎧 Podcast s Lukášem Hurychem (Twisto.cz): Riziko nesplácení jsme schopni lokálně určit i podle toho, kdo vyhrál volby

Další díl ze série podcastů na serveru Digibiz.cz jsme věnovali práci s daty a jak s jejich využitím získat a co nejdéle...

V Německu může lékař pacientovi předepsat digitální aplikaci. ČR je proti tomu v digitalizaci zdravotnictví na úplném začátku, říká Jan Šomvársky, který vyvíjí aplikaci pro diabetiky

Dokážete si představit, že by vám doktor místo léků předepsal chytrou aplikaci? V Německu už to žádná utopie není. Technologicko-zdravotnický startup Vitadio...

Českým řidičům bude pomáhat voicebot. Pražský startup Vocalls získává na rozvoj investici přes 10 milionů korun

Při poruchách i dopravních nehodách jde často o minuty. S rychlejším zajištěním pomoci proto řidičům pomůže telefonní asistent s umělou inteligencí, kterého...

Stroje potřebují více a více komunikovat aneb Proč se Průmysl 4.0 neobejde bez 5G

Extenzivní požadavky na komunikaci mezi technickými zařízeními a Internet věcí výrazně promění průmysl, logistiku i další odvětví hospodářství. K tomu je však...