fbpx
Středa, 5 srpna, 2020
Domů Automotive České firmy mají špičkové technologické znalosti. Chybí ale kvalitní obchodníci

České firmy mají špičkové technologické znalosti. Chybí ale kvalitní obchodníci

Česko na poli technologických dovedností překonalo největší světové mocnosti, a to včetně USA a Izraele. Na druhou stranu ale české firmy pokulhávají ve schopnosti výsledný produkt prodat.

Výborná technologická vybavenost, chvalitebná práce s daty, ovšem pokulhávající schopnost výsledný produkt prodat. To jsou hlavní závěry pro Českou republiku z aktuálního žebříčku Global Skill Index 2019, který v březnu zveřejnila společnost Coursera pohybující se v segmentu online vzdělávání.

Z 50stránkového dokumentu vyplývá, že Česko se pohybuje na globální špici zejména tehdy, pokud jde o technologické znalosti a vybavenost. V první z dohromady tří sledovaných kategorií (další jsou data science a business) se naše “kotlina” v celosvětovém porovnání umístila hned na druhém místě za Argentinou. 

V kategorii, kam spadalo hodnocení oblastí, jako jsou software a security engineering, databáze nebo computer networking, tak za sebou Česká republika nechala technologické mocnosti, jako je například Izrael. Ten se umístil až na 19. místě (viz následující grafika).

Česko bylo úspěšné i na poli datových věd, kam spadají dnes oblíbené buzzwordy, jako jsou strojové učení, umělá inteligence nebo vizualizace dat. V tomto ohledu Česko zaujalo v globálním hodnocení šestou pozici, předehnaly jej jen Švédsko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko a vítězný Izrael.

“Zatímco západní Evropa dominuje v byznysu, východní Evropa září v technologiích,” uvádí Coursera ve zprávě a dodává: “Jedním z pravděpodobných důvodů je, že se země jako Česká republika, Polsko, Bělorusko a Maďarsko staly offshore místy pro vývoj softwaru.” Jinými slovy, zahraniční firmy do našeho regionu díky levnější, ale kvalitní pracovní síle často umisťují svůj vývoj, a prohlubují tím naše znalosti.

- Reklama -

Komentář ovšem poukazuje na jednu slabinu. Zatímco v technologické vybavenosti vynikáme, firmám chybí lidé, kteří by IT produkty dokázali následně obratně zobchodovat a prodat. Alespoň to ukazují výsledky z kategorie business, kde Česko zaujalo až 22. pozici (viz následující grafika). Nejde ale jen o obchodníky, kategorie business v sobě zahrnuje i hodnocení managementu, marketingu, komunikace či finančního plánování.

Před celým světem včetně České republiky nyní stojí výzva v podobě čtvrté průmyslové revoluce. Coursera proto vybrala i 10 odvětví, která mají velký vliv na globální ekonomiku a do kterých už promlouvají – a i nadále budou promlouvat – technologické disrupce. 

Česko – jakožto tradičně silně závislé na automobilovém průmyslu – by neměl ujet vlak v oblasti automotive, která bude z pohledu blížících se autonomních vozů čím dál více využívat technologií.
Disrupce se ale očekávají i v dalších odvětvích, která by měl každý management sledovat a přizpůsobovat se technologickému pokroku. Jde například o finance, pojišťovnictví, retail, ale také o telekomunikace nebo zpracovatelský průmysl.

Celý žebříček Global Skills Index 2019 je ke stažení zde. 

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

Studie: Jakou komunikaci s firmami preferují zákazníci?

E-mail rozhodně vede, komunikaci od firem chce tímto způsobem dostávat 83 % zákazníků. Když jde ale o něco opravdu důležitého, očekávají, že...

Evropa je celosvětovým lídrem ve využívání služeb e-governmentu, Česko má vůči zbytku EU co dohánět

Jen polovina Čechů, kteří loni potřebovali odeslat státu formulář, využila elektronickou formu. Informoval o tom portál datové žurnalistiky Evropa v datech. Ukazuje...

Československý fintech startup Platon Finance oslnil Microsoft. Vybral si jej do inkubátoru

Česko-slovenský fintech startup Platon Finance hlásí úspěch. Do svého inkubátoru pro nadějné technologické projekty si jej vybral světový gigant Microsoft. Platon Finance...

Tržby skupiny Adastra loni dosáhly na 3,8 miliard korun. Adastra Group v ČR rostla více než o čtvrtinu

Mezinárodní konzultační skupina Adastra Group zveřejnila svoje hospodářské výsledky za rok 2019. Loni zaznamenala tržby ve výši více než 3,8 miliard korun....

Jak zalévat chytře a šetřit vodou ve městech? Za pomoci umělé inteligence, vzkazují vývojáři z plzeňského týmu PlantControl

Závlahové systémy ve městech už dávno nejsou jen ventily, které umí zapnout a vypnout vodu. S postupným přechodem na smart cities a...