fbpx
Úterý, 11 srpna, 2020
Domů Výroba Česká revoluce ve stavebnictví: 17 tun betonu, 22 hodin 3D tisku a...

Česká revoluce ve stavebnictví: 17 tun betonu, 22 hodin 3D tisku a nový typ domu je na světě

Na konci prázdnin bude představen veřejnosti na pražském Střeleckém ostrově unikátní projekt 3D tištěného domu Prvok. Ten je nyní postupně dokončován, získává důležité atesty, které jsou jednou z podmínek dalšího rozšíření technologie 3D tisku staveb.

Robotí ruka nanáší po vrstvách speciální směs betonu doplněnou nanopropylenovými vlákny, plastifikátory a urychlovači tuhnutí. Výsledkem jsou stěny, které vydrží tlak pět tun na metr čtvereční, což je více, než může přinést lavina. Ty budou základem českého 3D tištěného domu, který se právě dokončuje v Českých Budějovicích.

Za unikátním projektem Prvok stojí firma Scoolpt vedená sochařem Michalem Trpákem, Experimentální centrum Fakulty stavební ČVUT a Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka), která projekt zafinancovala.

3D tisk, kdy robot nanáší směs po vrstvách rychlostí 15 centimetrů za sekundu, trval celkem 22 hodin čistého času včetně vnitřních příček. Až beton vytvrdne a proběhne kompletace, čeká dům převoz do Prahy.

„I přes drobné komplikace způsobené nepřízní počasí se nám podařilo dům úspěšně vytisknout. Bylo potřeba 17 tun speciálně vyvinuté směsi. Nyní bude beton 28 dní tvrdnout a souběžně s tím probíhá kompletace domu, výroba zelené střechy, podlah, veškerých rozvodů, oken a dveří a tak dále,“ říká autor stavby, sochař Michal Trpák.

Dům na vodě

Prvok je prototypem bydlení budoucnosti, který si bude již brzy moci prohlédnout i veřejnost. Od 18. srpna by měl dům kotvit na Střeleckém ostrově, kde bude
také možné jej navštívit.

Celý dům by měl nabídnout prostory o rozměrech 43 metrů čtverečních. V něm jsou tři místnosti – obývák s kuchyní, ložnice a koupelna se záchodem. Zatímco stěny vznikly 3D tiskem, střecha Prvoka bude klasická, dřevěná montovaná a osázená vegetací.

Vizualizace pohledu do kuchyně a obýváku Prvoku. Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny

Podle informací serveru Peak.cz by měly být jednotlivé části po vytvrdnutí směsi převezeny do Radotína, kde bude probíhat finální úprava domu. Poté bude usazen na pontony a po vodě přepraven do metropole.

Autoři tvrdí, že jde o částečně soběstačnou stavbu, vhodnou do města i do přírody nebo právě na vodu.

Nízké náklady

Podle propočtů by ceny nákladů při kontinuální výrobě tímto způsobem mohly klesnout pod 30 tisíc za metr čtvereční.

„Se sériovou výrobou se mohou dostat až na polovinu nákladů klasické stavby. 3D tisk může nastartovat automatizaci stavební výroby, která ve výsledku přinese rychlejší i levnější bydlení,“ řekl již dříve pro magazín Forbes Next Libor Vošický, šéf představenstva Stavební spořitelny České spořitelny.

Dodává, že zavedení ekologických technologií, které zlevní provozní náklady bydlení (např. tepelné čerpadlo, solární panely na ohřev vody), je pro jejich klienty důležité. „Více než polovina našich klientů si umí představit bydlení v 3D tištěném domě, ať už oválném, či hranatém,“ dodává.

- Reklama -

Zákony překážkou pro 3D stavby?

Výzvou na cestě ke standardizování 3D tisku ve stavebnictví v ČR a Evropě bude nejen technologický vývoj, ale především sladění norem a požadavků stavebního zákona, protože tištěná stavba je i pro většinu profesionálů dosud velká neznámá. U projektu Prvok se tým složitému povolovacímu řízení klasického stavebního povolení vyhnul a rozhodl se, že dům umístí na plovoucí ponton. Tím stavba nepodléhá stavebnímu úřadu a není potřeba kolaudace, nýbrž se jedná o jakýsi hausbót a jeho schválení podléhá Státní plavební správě.

Budoucnost stavebnictví?

S 3D tiskem se i kvůli koronavirové krizi doslova „roztrhl pytel“. Například Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC), který je součástí ČVUT, pomocí 3D vyvinul nový typ respirátoru určeného k ochraně před onemocněním covid-19.

Josef Průša, zakladatel firmy Prusa Research, který je významným hráčem na poli 3D tisku, zase tiskl pro lékaře ochranné štíty.

Jak je vidět, 3D tisk se začíná prosazovat i ve stavebnictví. Odborníci předpokládají, že s masovou výstavbou v Česku začnou stavaři v horizontu tří až pěti let. Tištěné domky se ve srovnání s klasickými stavbami mohou dostat nejen na výrazně nižší náklady, ale vznikají i sedmkrát rychleji.

3D tisk zdí inovativního domu Prvok. Zdroj: Stavební spořitelna České spořitelny

„Třeba Dubaj plánuje mít v roce 2030 3D tiskem postavených až třicet procent nových staveb,“ citoval Vošického server Aktuálně.cz.

Celý tým, který stojí za Prvokem, si od projektu pro stavebnictví slibuje tak trochu revoluci.

Tisk domů je podle nich cestou 21. století a zcela změní způsob, jak lidé budou přistupovat k bydlení. Tištěné domy budou navíc z větší části recyklovatelné a design každého z nich bude odrážet osobnost majitele.

„K většímu rozšíření potřebujeme, aby se s možnostmi 3D tisku staveb nyní seznámili nejen výzkumníci, ale i architekti, stavitelé, zástupci státní správy a samosprávy. Musí vzniknout nové studijní obory,“ uzavírá Jiří Vele, architekt, který se podílí na vývoji ovládacího programu pro robota na 3D tisk budov na ČVUT.

Dosud bylo v 3D tisku odzkoušeno mnoho různých přístupů, mezi něž patří výroba budov a konstrukčních prvků na místě stavby nebo v předešlé přípravě.

Článek je převzatý ze spřízněného ekonomického serveru Peak.cz.

SourcePeak.cz

Nejnovější

Accenture: Oddělení ve firmách si spíše konkurují, než aby spolupracovaly na digitalizaci

Většina společností plně nezhodnocuje své investice vložené do digitalizace. Podle studie společnosti Accenture až 75 % manažerů přiznává, že jejich firemní oddělení...

🎧🎤Jan Huml (Securitas ČR): Zjistili jsme, že termokamery mají pro lidi významný psychologický efekt

Průmyslové kamery, které se nachází všude kolem nás ve veřejných i soukromých prostorách, už neslouží jen k prostému přenosu obrazu na monitory...

Gartner: Až 82 % vedoucích pracovníků plánuje svým zaměstnancům trvale umožnit částečný home office. Řada z nich ale bude před domovem preferovat práci z chytré kanceláře

Řada podniků svým zaměstnancům v budoucnu nabídne kombinovanou práci z domova i kanceláře. Vyplynulo to z průzkumu poradenské společnosti Gartner, podle kterého...

Studie: Jakou komunikaci s firmami preferují zákazníci?

E-mail rozhodně vede, komunikaci od firem chce tímto způsobem dostávat 83 % zákazníků. Když jde ale o něco opravdu důležitého, očekávají, že...

Evropa je celosvětovým lídrem ve využívání služeb e-governmentu, Česko má vůči zbytku EU co dohánět

Jen polovina Čechů, kteří loni potřebovali odeslat státu formulář, využila elektronickou formu. Informoval o tom portál datové žurnalistiky Evropa v datech. Ukazuje...