fbpx
[the_ad_group id="279"]
DomůAktuálněBankovní identita se blíží. Air Bank, Fio banka a Moneta zakládají protiváhu...

Bankovní identita se blíží. Air Bank, Fio banka a Moneta zakládají protiváhu velké trojce

Novou společnou platformu k poskytování bankovní identity v České republice založily „mladé“ banky jako protipól sdružení Bankovní identita, a.s., v němž figurují tři velké banky Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB.

V Česku vznikla nová Aliance pro bankovní identitu, kterou založila trojice finančních domů Air Bank, Fio banka a Moneta.

„Air Bank, Fio banka a MONETA se dohodly na založení společné platformy k poskytování bankovní identity v České republice,“ uvedly banky na začátku týdne ve společném prohlášení s tím, že nová platforma je otevřena pro všechny tuzemské banky.

Trojice mladých bank tak de facto vytvořila protipól projektu BankID spadající pod sdružení Bankovní identita, a.s., za kterým stojí Česká spořitelna, Komerční banka a ČSOB.

První digitální doklad

Bankovní identitu, která je doposud největším digitalizačním projektem českého bankovní sektoru, budou moci Češi využívat od ledna příštího roku a umožní jim s pomocí autentizačních prvků finančních institucí identifikovat občana a jemu zase využívat služby e-governmentu, komunikovat s finančním úřadem nebo i nahlížet do katastrů nemovitostí.

Má to být vůbec první digitální doklad totožnosti pro komunikaci se státními úřady, ale i soukromými společnostmi jako jsou mobilní operátoři, obchodníci s energiemi nebo i e-shopy.

V současné době jednotlivé banky, které se chtějí nového fenoménu účastnit a kterých je dle České bankovní asociace většina, akreditují svá technická řešení u ministerstva vnitra.

Banky tak budou službu bankovní identity nabízet sami za sebe, role aliancí bude zejména ve společném vystupování při vyjednávání s poskytovateli online služeb.

Inspirace na severu

Česko se bankovní identitou inspirovalo zejména v severských státech a také v Estonsku, kde přispěla například k razantní digitalizaci státní správy a usnadnila tak komunikaci občanů s úřady, ale i soukromými společnostmi jako jsou například telefonní operátoři nebo samotné e-shopy.

V Česku se dnes uživatel ke každému z nich musí přihlašovat separátními údaji, od příštího roku to půjde jednotně právě skrz bankovní identitu.

Nejrozšířenějším nástrojem „digitálního“ ověřování totožnosti je přitom bankovní identita pro přihlašování do internetového bankovnictví, které v Česku využívá 97 procent občanů.

Jan Strouhal
Techbiz novinář, který má za sebou více než desetileté mediální kolečko zahrnující například Forbes, Reuters, Hospodářské noviny, Lupa.cz atd. .

Nejnovější

10 trendů, které budou podle Accenture určovat směr pojišťovnictví v roce 2021

Nárůst významu lékařské a wellness péče, digitální transformace pojišťoven, speciální produkty ušité klientům na míru, udržitelný rozvoj i důvěra v tradiční velké pojistitele. To je...

CFO plánují zvyšovat svoje digitální investice

Cloudové ERP, pokročilá analytika a datové technologie či RPA jsou oblastmi, do nichž chtějí během příštích čtyř let investovat finanční a ekonomická oddělení podniků. Odhalil...

Gartner: Výdaje na IT v roce 2021 opět porostou

Pouze dvě země zaznamenaly v minulém roce růst výdajů na IT: Čína a Jižní Korea. Zbytek světa postihl podle serveru INSIDE pokles přibližně o 2,5 %...

S rychlým doručením dvojnásobná útrata. Super zoo a DoDo ukazují, že online prodej s kvalitní logistikou se vyplácí

Nákupní chování Čechů se během uplynulého roku výrazně změnilo. Mnohem více nakupují online a roste i výše jejich objednávek. Ukazuje se, že jednou z...

Pandemie koronaviru změnila e-shopy: Nároční zákazníci tam tráví daleko více času. E-shopy potřebují zásadní investice

Na jednu stranu přesvědčení, že zákazníci budou přicházet sami i po uvolnění restrikcí v retailu a že výdělky budou vyšší než loni. Na straně...